Teroristický čin na Manhattanu. Útočník najel do lidí, osm jich zabil

  • Řidič s pronajatou dodávkou vjel v úterý na jihozápadě Manhattanu do jízdního pruhu pro cyklisty a chodce.
  • Osm lidí zabil, nejméně jedenáct zranil.
  • Pachatel údajně křičel Alláhu akbar.
  • Policie podezřelého 29letého mladíka postřelila a zadržela.
  • Incident vyšetřuje FBI jako teroristický útok. Motiv pachatele zatím není znám.
  • K útoku došlo jen několik bloků od někdejšího Světového obchodního centra.

Aktualizujeme New York (Aktualizováno: 22:40 31. 10. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně osm lidí při teroristickém útoku v New Yorku zemřelo, oznámil newyorský starosta Bill de Blasio. Šest obětí podle policie zemřelo na místě, dvě další po převozu do nemocnice.

Jedenáct lidí bylo podle starosty zraněno. Zranění jsou ve vážném stavu, ne ale ohroženi na životě. „Byl to obzvláště zbabělý teroristický čin," prohlásil de Blasio.

Bílá dodávka vjela podle televize ABC do jízdního pruhu vyhrazeného cyklistům a chodcům. Jeden ze svědků popsal, že jela plnou rychlostí. 

Řidič po ní jel více než kilometr a několik lidí srazil. S dodávkou nakonec narazil do školního autobusu, kde zranil dvě děti a dva dospělé. Následně vystoupil z vozu se dvěma napodobeninami zbraní, podle policie byl ozbrojený paintballovou a vzduchovou pistolí. Podle zdrojů Fox News křičel Alláhu akbar, tedy Bůh je veliký.

Zničená kola po útoku | Zdroj: Reuters

Policisté ho poté postřelili do břicha a zadrželi. Podezřelým, který je nyní v nemocnici, je 29letý mladík. Podrobnosti o jeho identitě policie odmítla zveřejnit.

Podle několika zdrojů televize ABC se podezřelý jmenuje Sayfullo Saipov z Tampy na Floridě. Podle CNN pocházel z Uzbekistánu. Saipov pak žil ve Spojených státech podle NBC od roku 2010 na zelenou kartu.

Případu se ujali agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Pachatel podle nich jednal sám, po nikom dalším policie nepátrá. Guvernér státu New York Andrew Cuomo označil pachatele za osamělého vlka a uvedl, že žádné důkazy nenaznačují, že by šlo o skupinově organizovanou akci.

O útoku už byl informován americký prezident Donald Trump. „Vypadá to jako další útok velmi nemocného a duševně vyšinutého člověka," napsal na twitteru Trump. Smutek nad útokem už na twitteru vyjádřila první dáma Melania Trumpová.

Incident se stal kolem 15. hodiny místního času mezi ulicemi West Street and Chambers Street. Oblast West Side Highway je charakteristická rušnou magistrálou lemující západní pobřeží Manhattanu při levém břehu řeky Hudson, jen několik bloků od někdejšího Světového obchodního centra a památníku obětí teroristického útoku z roku 2001.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme