Newyorský Harlem už není válečnou zónou, ale bezpečnou a elegantní čtvrtí

Newyorská čtvrť Harlem nemá zrovna dobrou pověst. Karel Šimek v ní žije už třicet let. Kdysi začal pronajímat domy a byty v lokalitě, která připomínala válečnou zónu. Střílelo se tam i ve dne a ani hasiči do ní nejezdili rádi.V posledních desetiletích ale Šimek prožil na vlastní kůži změny k lepšímu, kterými celá čtvrť prošla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Harlem dnes

Harlem dnes | Foto: Miroslav Konvalina

Neony na Broadwayi září vždycky jasně. Ve vzduchu je pořád něco magického, zpívá George Benson v jedné z mnoha písní opěvujících New York. Každodenní realita je samozřejmě prozaičtější, ale třeba takový Manhattan podle místních prošel za posledních 20 let skoro magickou proměnou k lepšímu.

A platí to i o nechvalně známém Harlemu. Dosvědčuje to Karel Šimek, český krajan, který tam už dlouhá léta žije. Zatímco řídí svou velkou lásku, kabriolet Cadillac DeVille z roku 1972, vypráví, že kdysi pracoval v Praze v podniku Labora. V roce 1968 emigroval do Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

Newyorskou čtvrť Harlem navštívil zahraniční zpravodaj Vít Pohanka

V New Yorku se nejdřív uchytil v projektové kanceláři. Časem ale pochopil, že daleko lepší bude investovat do nemovitostí. A rozhodl se začít pro hodně lidí nelogicky v převážně černošském a portorikánském Harlemu.

„Tady bylo nejvíc prázdných míst. A nejvíc prázdných míst tu bylo proto, že tady vypálili nejvíc baráků. Byly tady proluky, vypálené celé bloky. Domy se daly pořídit skoro zadarmo a rekonstruovat za rozumnou cenu,“ vysvětluje příčiny svého rozhodnutí.

„Samozřejmě to ale bylo ve čtvrti, kde byla v noci běžně slyšet střelba a zločinnost byla obrovská. Mně vypálili tři baráky. Zapálili jeden, ten hořel, chytil druhý…“ popisuje Šimek běžnou realitu tehdejší doby.

Harlem dříve | Foto: Miroslav Konvalina

Harlem zkrátka ještě v 80. letech minulého století připomínal místy spíš válečnou zónu. Ale to se začalo rychle měnit s nástupem republikánského starosty Rudiho Giulianiho v dalším desetiletí.

„Většina lidí už byla tak zdevastovaná, i ti hodně levicoví, kterých je tady v New Yorku hodně, kteří původně tohleto trpěli a dovolovali, tak už toho měli plné zuby. Giulianiho podpořili a tím se mu podařilo za těch osm let celkem přivést do pořádku,“ vypráví Šimek.

Všechny domy jsou přestavěné

Dnes už projížďka ulicí, kde Karel Šimek v Harlemu v osmdesátých letech jako domácí začínal, nenapovídá, že má místo tak pestrou minulost:

„Dneska už je celá ulice za ta léta přestavěná, lidi ty prázdné vypálené domy skoupili. A když říkám vypálené, tak to nemělo ani podlahy, ani střechy, to byla jenom přední stěna, někdy zadní stěna. Během těch dalších 15 let to lidi skoupili, přestavěli a dneska už je to taková skoro elegantně vypadající ulice, která by mohla jít i do magazínu,“ říká Šimek.

I po harlemském úseku Broadwaye se tak můžete chodit beze strachu. Pouze je třeba se večer vyhýbat shlukům činžovních domů sociálního bydlení, kde operují gangy mladých Afroameričanů a Portorikánců.

„Ti se bijou nejenom mezi sebou, ale i hledají jednak zábavu, jednak možnost si přivydělat. A jakmile vidí někoho, koho by mohli využít, tak ta osoba či dvojice, pokud má proti sobě osm mladíků, tak moc neuspěje. I dneska jsou místa, která by lidé měli při návštěvě vynechávat. Ale během dne mohou chodit všude,“ ubezpečuje Čech z Harlemu Karel Šimek.

Vít Pohanka, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme