Newyorští hasiči zveřejnili dokumenty k 11. září 2001

Newyorští hasiči zveřejnili tisíce stránek dokumentů zachycujících vyprávění hasičů, kteří přežili katastrofu z 11. září 2001. Hasiči zároveň poskytli novinářům hodiny záznamů z vysílaček záchranářů, které dokazují velkou míru chaosu a zděšení při pádu newyorských dvojčat zasažených dvěma dopravními letadly navedenými teroristy. Za měsíc si připomeneme už čtvrté výročí největšího teroristického útoku v Americe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorští hasiči vzpomínají na kolegy | Foto: Markéta Konvalinová

Více než deset tisíc stránek zahrnuje přepisy svědectví asi pěti stovek hasičů, lékařů a záchranářů, které se podařilo získat bezprostředně po útocích. Dokumenty shromážděné velitelstvím newyorských hasičů se po třech letech soudních sporů dostávají na veřejnost a mohou posloužit novinářům, ale také rodinám obětí, které kritizují některé fáze zásahu hasičů.

Nezávislá vyšetřovací komise už dříve zjistila podstatné nedostatky v reakci města New York na ohrožení teroristy. Nejvíce se mluví o tom, zda po zřícení jižní věže slyšeli hasiči v severní věži výzvu k evakuaci a hrdinsky ji ignorovali, nebo kvůli zastaralé technice povel neslyšeli.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme