Newyorští hasiči zveřejnili dokumenty k 11. září 2001

Newyorští hasiči zveřejnili tisíce stránek dokumentů zachycujících vyprávění hasičů, kteří přežili katastrofu z 11. září 2001. Hasiči zároveň poskytli novinářům hodiny záznamů z vysílaček záchranářů, které dokazují velkou míru chaosu a zděšení při pádu newyorských dvojčat zasažených dvěma dopravními letadly navedenými teroristy. Za měsíc si připomeneme už čtvrté výročí největšího teroristického útoku v Americe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Newyorští hasiči vzpomínají na kolegy | Foto: Markéta Konvalinová

Více než deset tisíc stránek zahrnuje přepisy svědectví asi pěti stovek hasičů, lékařů a záchranářů, které se podařilo získat bezprostředně po útocích. Dokumenty shromážděné velitelstvím newyorských hasičů se po třech letech soudních sporů dostávají na veřejnost a mohou posloužit novinářům, ale také rodinám obětí, které kritizují některé fáze zásahu hasičů.

Nezávislá vyšetřovací komise už dříve zjistila podstatné nedostatky v reakci města New York na ohrožení teroristy. Nejvíce se mluví o tom, zda po zřícení jižní věže slyšeli hasiči v severní věži výzvu k evakuaci a hrdinsky ji ignorovali, nebo kvůli zastaralé technice povel neslyšeli.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme