Nezaměstnaní Finové začali pobírat nepodmíněný příjem. Měsíčně dostanou přes 500 eur

Finský federální úřad sociálního zabezpečení Kela od 1. ledna začal s vyplácením zhruba 560 eur měsíčně, tedy zhruba 15 tisíc korun, dvěma tisícům nezaměstnaných Finů. Ti budou dávky dostávat až do roku 2019, a to i v případě, že si práci najdou. Píše o tom server Business Insider. Finsko spustilo zkušební verzi takzvaného základního nepodmíněného příjmu založenou na jedné z nejpopulárnějších teorií, která se snaží vyřešit chudobu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětiseteurová bankovka

Pětiseteurová bankovka | Foto: CC0 Public domain

Díky nepodmíněnému základnímu příjmu dostávají lidé každý měsíc peníze, aniž by museli něco dělat. Zastánci teorie tvrdí, že nepodmíněná finanční podpora zajistí obyvatelům důstojný život a umožní jim odmítat zaměstnání, které nechtějí dělat.

Vedoucí útvaru pro právní dávky ve Finsku Marjukka Turunenová se domnívá, že zkušební provoz poskytne cenné poznatky hned na dvou frontách. První z nich bude to, zda základní příjem pomůže vyřešit finský chaotický systém sociálního zabezpečení.

Podle Turunenové Finové nyní mohou pobírat jednu ze 40 různých dávek, ať už pro nemocné, nezaměstnané nebo studenty. Každá dávka se pak vypočítává jinak a musí být změněna, když se změní status jedince, který ji pobírá.

„Dělat takové změny je opravdu zátěž pro lidi i zaměstnance úřadu,“ řekla Turunenová serveru Business Insider. Forma základního příjmu by tak mohla znamenat, že by lidé zažádali o jeden status na neurčito a nic by se nemuselo měnit.

Válení na gauči versus lepší život

Experiment také ukáže, jak se lidé chovají, když dostávají peníze nepodmíněně. Skeptici tvrdí, že lidé budou celý den jen sedět na gauči. Podporovatelé systému ale oponují tím, že naopak využijí peníze k tomu, aby své životy zlepšili.

Turunenová zároveň předpokládá, že experiment podpoří při nejmenším pár lidí, aby začali s vlastním podnikáním. To je totiž v současnosti ve Finsku dost riskantní, jelikož majitelé podniků, kteří musí z nějakého důvodu skončit, nemají nárok na benefity, jako nezaměstnaní.

Česko je 22. nejlepší zemí pro život, první je Finsko

Číst článek

„Dnešní systém je vůči lidem, kteří se snaží alespoň trochu něco dělat s jejich životy a něco z toho dostat, spíš negativní,“ řekl Turunenová. Základní příjem by tak mohl riskantní krok přeměnit v mnohem bezpečnější rozhodnutí.

Turunenová nečeká, že by zkušební verze základního příjmu vedla k dalším a obsáhlejším podobným studiím ve Finsku. Současný experiment nepodléhá danění a v malé zemi, jako je Finsko, by větší studie stála až moc peněz. Zatím jen doufá v to, že základní příjem bude stále populárnější a posbíraná data ukáží, že přináší zlepšení.

Základní nepodmíněný příjem je součástí vládních debat v Kanadě, Indii a Nizozemsku. Pilotní projekt brzy startuje také v kalifornském Oaklandu.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme