Nezaměstnaní si na Slovensku přivydělávají při opravách hradů

Nezaměstnaní na Slovensku zachraňují zříceniny hradů a práce na hradech zase pomáhá nezaměstnaným. Není to sice zázračný recept na snížení nezaměstnanosti, pro pár stovek Slováků bez práce ale už třetím rokem znamená novou šanci. A pro slovenskou krajinu zachování tradičních symbolů. O nápad už se zajímají i další státy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Lednica nedaleko Púchova

Hrad Lednica nedaleko Púchova | Foto: Vojtěch Berger

Peter Martinisko, předseda sdružení Zachraňme hrady, vede partu nezaměstnaných opravujících hrad Lednica nedaleko Púchova.

„Projekt je super hlavně pro lidi z regionu, kteří nemusejí dojíždět nějak extra daleko. Opraví se památka, přijdou turisté a turistický ruch. Pomáhají se tak vlastně vytvářet další pracovní místa,“ vysvětluje Martinsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera o nezaměstnaných na Slovensku, kteří opravují hrady a zříceniny

„Byli jsme nezaměstnaní, ale našli jsme tuto pracovní nabídku. Alespoň nějaké peníze jsou dobré a člověk aspoň netrčí doma. Je to určitě lepší způsob, jak zabíjet čas,“ říká o polední pauze nezaměstnaný architekt, který opravuje hrad Lednica.

„Máme tu bývalého horolezce, architekta, chemického inženýra i baču a všichni pracují v jednom týmu se společným cílem,“ přibližuje předseda sdružení Zachraňme hrady.

Zájem o projekt je i v zahraničí

Nezaměstnaní opravují hrad Lednica | Foto: Vojtěch Berger

Projekt záchrany hradů zčásti financuje slovenská vláda a zčásti eurofondy. Sezonní práci na hradech díky němu ročně najde kolem 800 lidí a někteří z nich se uchytí v branži i nastálo.

„Kromě zedničiny jsme si tady vyzkoušely už skoro každou práci,“ říkají Mária s Magdalénou, které právě vylezly z hluboké jámy, kde pracovaly na vykopávkách.

Podle Petra Martiniska se za posledních pár týdnů na hradě udělalo tolik práce co za celý předešlý rok, a to právě díky brigádníkům z řad nezaměstnaných. Nápad se uchytil a zájem o něj projevilo prý už i Německo nebo Rakousko.

Na Slovensku je vhodných zřícenin celá řada, mnoho z nich právě na Pováží, kde hrady kdysi střežily uherskou hranici. Peter Martinisko si myslí, že nápad se dá využít i v Česku, kde by mohli nezaměstnaní například udržovat zámecké parky či malé tvrze.

Vojtěch Berger, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme