Nezávislé Kosovo existuje už sedm let. Čím dál více lidí ale ze země prchá

Před sedmi lety vyhlásilo Kosovo nezávislost, ne pro každého obyvatele nejmladšího evropského státu je to ale důvod k oslavám. Ze země v poslední době masově utíkají lidé. Každou noc jich několik set odjíždí linkovými autobusy z hlavního města Prištiny a pak se přes zelenou hranici dostávají do zemí Schengenského prostoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Kosova nelegálně překračují srbsko-maďarskou hranici | Zdroj: Reuters

Jenom za leden požádalo v Maďarsku o azyl 20 tisíc obyvatel Kosova. Hlavním důvodem je ekonomicky bezvýchodná situace celých rodin.

Kosovští Albánci prchají do Evropy přes Srbsko. Potom přecházejí louky i pole a brodí se potoky, aby se dostali do Maďarska. Někteří tam okamžitě podají žádost o azyl, zbytek se vydává dále na Západ. Jejich vysněným cílem je většinou Německo nebo Švýcarsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nezávislé Kosovo existuje už sedm let. Kvůli špatné ekonomické situaci z něj ale prchá stále více obyvatel

Kvůli rostoucímu počtu uprchlíků jsou posilovány hlídky na hranicích.

Na srbské straně kontrolují dokonce už i němečtí policisté.

„Jak jste si všimli, posílili nás po dohodě ministrů vnitra němečtí kolegové. Pro své zkušenosti, poskytli techniku a vozidla,“ vysvětlil srbský policejní důstojník Nenad Sekulic.

Kosovští Albánci se vydávají za hranice kvůli vysoké nezaměstnanosti, která může přesahovat až 50 procent. Vysoké procento obyvatel navíc žije pod hranicí chudoby. Situaci nezlepšuje ani vleklá politická letargie v zemi.

Sedm let od jednostranně vyhlášené nezávislosti uznává Kosovo více než polovina členských zemí OSN a více než polovina zemí Evropské unie. Mladému státu se daří vstupovat do mezinárodních finančních institucí a snaží se o co největší mezinárodní uznání na poli sportu.

Reportéři si ale všímají, že letošní oslavy nezávislosti jsou poměrně vlažné, i když kosovské vlaječky je možné koupit na každém rohu.


Zvětšit mapu

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme