Nezávislost Kosova přezkoumá soudní dvůr OSN

Valné shromáždění OSN předloží Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu k posouzení vyhlášení samostatnosti Kosova. Na žádost srbské vlády o tom rozhodlo sedmdesát sedm členských zemí OSN. Jen o tři státy méně se zdrželo hlasování, včetně České republiky. Šest zemí bylo proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Priština - Kosovo | Foto: www.prishtina-komuna.org

V Srbsku zavládlo mírné uspokojení. Pro návrh bylo pět zemí Evropské unie, které dosud neuznaly Kosovo, a dále většinou země z Afriky a Latinské Ameriky. Proti byly mimo jiné Spojené státy a Albánie. Většina západních zemí se hlasování zdržela. Srbská televize rozhodování Valného shromáždění přenášela v přímém přenosu.

Mezinárodní soudní dvůr OSN v Haagu teď sám rozhodne o způsobu zkoumání problému. Na výsledek se může čekat i více než rok a výrok soudu nebude zavazující.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku letos v únoru. Nový stát dosud uznalo téměř 50 zemí, mezi prvními Spojené státy, Japonsko, Velká Británie, Austrálie nebo Německo. Česká republika tak učinila v květnu.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme