Předsedkyně nejvyššího soudu v Polsku přišla do práce navzdory zákonu. ‚Chci bránit vládu práva,‘ prohlásila

Předsedkyně polského nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová, která by na základě sporného zákona měla být od středy v penzi, dorazila ráno do práce. Soudkyně, jejíž odchod do důchodu potvrdil v úterý prezident Andrzej Duda, prohlásila, že hodlá hájit vládu práva.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli zákonu zahájila v pondělí s Varšavou řízení Evropská komise a Poláci pořádají demonstrace v desítkách měst. Přímo před Nejvyšším soudem ji podle policejních odhadů podpořilo 1500 lidí. Demonstranti skandovali hesla „ústava" a „neopustíme vás". 

Polský prezident poslal šéfku nejvyššího soudu do penze. Končí na základě sporného zákona, který kritizuje EU

Číst článek

„Nejsem tady kvůli politice, přišla jsem bránit vládu práva,“ prohlásila Gersdorfová obklopená davem polských i zahraničních novinářů. Podle vlastních slov pouze brání ústavu a ta prý zkrácení mandátů neumožňuje.

Soudkyně, která ostře kritizuje útok vládní strany Právo a spravedlnost na nezávislost justice, se v úterý sešla s prezidentem, který trvá na jejím odchodu.

Gersdorfová naproti tomu opírá své pokračování ve funkci o ústavu, podle níž její mandát předsedkyně vyprší až koncem dubna 2020. To minulý týden potvrdilo i jednomyslné usnesení soudců nejvyššího soudu.

Polský premiér Mateusz Morawiecki ale v Evropském parlamentu odmítl, že by byla v Polsku vláda právě v ohrožení. Tradici demokracie podle něj dokládá 550. výročí prvního zasedání parlamentu. Podle Morawieckého jsou personální změny nutné. V Nejvyšším soudu jsou prý soudci, kteří vydávali hanebné roszduky v době komunismu.

Na základě zákona kritizovaného polskou opozicí i Evropskou komisí mají na penzi odejít soudci nejvyššího soudu, kteří dosáhli 65 let, jichž je podle médií 27 z celkových 73.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme