Nezávislou Palestinu nově uznaly už tři jihoamerické státy

Brazílie, Argentina a Uruguay jsou tři jihoamerické státy, které nově uznaly „svobodnou a nezávislou" Palestinu. Palestinský stát podle nich leží v hranicích z roku 1967, tedy v Gaze, na západním břehu Jordánu a také ve východní části Jeruzaléma, kterou si ale nárokuje také Izrael. Židovský stát krok jihoamerických států okamžitě zkritizoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jak řekl mluvčí izraelské diplomacie Jigal Palmor, Izrael tohoto vývoje lituje. Vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu prý má být výsledkem jednání.

Brazílie a po ní také Argentina a Uruguay argumentují tím, že právě rozhovory nikam nevedou. Jihoamerické státy prý zvažují vytvoření ambasád v palestinském Rámalláhu. Spekuluje se, že další země mohou následovat.

Izraelsko-palestinská jednání jsou na mrtvém bodě. Spojeným státům se totiž nepodařilo přimět Izrael, aby zmrazil budování židovských osad na okupovaných územích. Palestinský prezident Abbás hrozí, že za této situace požádá o uznání nezávislé Palestiny přímo v OSN.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme