Nezávislý palestinský stát blíže ke vzniku

Arabské země se na summitu v egyptském Šarm Aš Šajch zavázaly bojovat proti teroru a násilí. Zároveň slíbily respektovat existenci a suverenitu Izraele. Na summitu byl i blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americko-arabský summit | Zdroj: ČTK

Čtyři arabské země a palestinská samospráva se zavázaly dodržovat takzvanou Cestovní mapu, tedy americký plán na vytvoření samostatného palestinského státu do konce roku 2005 a na zajištění bezpečnosti Izraele.

Egypt, Saudská Arábie, Bahrajn, Jordánsko a palestinská autonome přislíbily bojovat proti teroru a násilí, ať má jakékoli ospravedlnění a pohnutky. Zároveň také přivítaly, že do roku 2010 by měl mezi arabskými zeměmi a Spojenými státy existovat volný obchod.

Americký prezident George Bush a ministr zahraničí Colin Powell na summitu potvrdili, že Spojené státy podporují vznik životaschopného palestinského státu bez bariér uvnitř země. Současně uvedli, že jsou pro úplné vyřešení problému izraelských osad na palestinských územích.

Zítra na jednání v Egyptě naváže třístranné vrcholné setkání v Jordánsku. Očekává se, že Bush se pokusí zavázat Izrael a Palestinu k plnění prvního kroku mírového plánu, tedy ukončit násilnosti. Od Izraele zřejmě bude chtít pevnější závazek týkající se zrušení židovských osad.

Milan Kopp, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme