Nezletilí uprchlíci jsou terčem islámských extremistů. Verbují je ještě před cestou do Evropy

Islámští radikálové se cíleně snaží naverbovat nezletilé uprchlíky ještě před jejich cestou do Evropy. V nové studii to potvrdil renomovaný britský think tank Qulliam, který se zaměřuje na boj proti extremismu. Organizace jako Islámský stát podle Quilliamu dávají uprchlíkům jídlo v táborech na cestě nebo místo nich zaplatí pašerákům za přepravu přes moře.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci takzvaného Islámského státu

Bojovníci takzvaného Islámského státu | Foto: flickr.com, CC BY 2.0, Day Donaldson

Think tank Quilliam mapoval i online propagandu extremistických organizací jako Islámský stát, Al-Káida, Al-Šabáb nebo Boko Haram. Během sledovaného půlroku se tam denně objevovaly apely na uprchlíky, aby se přidali k džihádu.

Nezletilí nesmějí odjíždět z Francie bez souhlasu rodičů, země tak bojuje proti jejich odchodu k radikálům

Číst článek

Podle Quilliamu se také radikálové snaží uprchlíky získat v táborech v Jordánsku nebo Libanonu, kde nezletilým běžencům nabízejí až dva tisíce dolarů, nebo v severní Africe, kde nabízejí asi poloviční sumu.

Quilliam potvrdil, že nezletilí uprchlíci bez rodin jsou vůči extremismu nadprůměrně zranitelní, a to i po příchodu do Evropy. V Británii prý riziko radikalizace zvyšuje například zavírání nezletilých uprchlíků do detence.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme