Nový koronavir: 26 obětí a 876 nakažených. Ve Wu-chanu docházejí zdravotnické potřeby

Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň v Číně vyšplhal na 876, oznámila v pátek agentura DPA s odvoláním na čínské úřady. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Aktualizováno Peking (Aktualizováno: 8:43 24. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Epidemiolog: Koronavirus se může rozšířit po celém světě. Na superpřenašeče jsou krátké i termokamery

Číst článek

Z 876 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 „uzdravených“ lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených zvířat.

Velkoměsto Wu-chan, které je epicentrem nákazy, se ve čtvrtek z rozhodnutí čínské vlády ocitlo de facto v karanténě. Odstřižené od světa zůstala i další města provincie Chu-pej, přičemž bezprecedentní opatření se dohromady týkají asi 37 milionů obyvatel.

Nákaza se však už dostala nejen za hranice Chu-peje, ale i za hranice Číny. Dva nakažené potvrdilo Japonsko, další případy byly hlášeny ze Singapuru, Thajska, Vietnamu či dokonce z amerického státu Washington. Druhého pacienta napadeného čínským koronavirem v pátek potvrdila také vláda Jižní Koreje, informovala agentura Reuters.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním, může ale i přejít v zápal plic. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených divoce žijících zvířat prodávaných ilegálně na jednom wuchanském tržišti.

Ve Wu-chanu, které je pátým největším čínským městem a epicentrem nákazy, narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, který podle původních plánů měli využívat dělníci. Podle místních médií má být nemocnice hotová během několika dnů. Jejím vzorem je zdravotnické zařízení, které vzniklo v roce 2003 v Pekingu během epidemie onemocnění SARS.

Materiál na čtyři dny

Několik wuchanských nemocnic podle agentury Reuters požádalo o dary ve formě ochranných brýlí, roušek, čepic a ochranných oděvů pro zdravotnický personál. Čínská média uvádějí, že některá zdravotnická zařízení mají zásoby materiálu jen na tři až čtyři dny a docházejí jim testovací sady. Nedostatek lékařských potřeb se v příštích dnech ještě prohloubí kvůli svátků kolem lunárního Nového roku, kdy je řada továren zavřená a nefungují ani běžné dodavatelské řetězce. Město se snaží získat větší finanční podporu od centrální vlády.

Na ulicích ve Wu-chanu, ale i v obchodních centrech a na dalších veřejných prostranstvích, kde běžně panuje čilý ruch, je neobvyklý klid. Lidé musí povinně ven nosit ochranné roušky, zavřené jsou stanice metra, nádraží i letiště a policie kontroluje auta přijíždějící do města.

Největší asijský výrobce oděvů Fast Retailing oznámil, že v souvislosti s opatřeními přijatými proti šíření nákazy koronavirem dočasně uzavřel 17 prodejen své značky Uniqlo ve Wu-chanu. V Číně, která je pro tuto japonskou firmu klíčovým trhem, má celkem 750 obchodů.

WHO ve čtvrtek usoudila, že bylo ještě příliš brzy na to, aby kvůli šíření nového viru vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Reuters podotýká, že zatím není jasné, jak nebezpečné toto onemocnění skutečně je a jak snadno se přenáší z člověka na člověka.

Šíří se však v době oslav svátků lunárního Nového roku, kdy se na cesty za příbuznými po Číně i v zahraničí vydávají stamiliony lidí. Letos lunární Nový rok připadá na 25. ledna. Veřejné oslavy naplánované na sobotu zrušil Peking, zavřené pro návštěvníky bude od soboty také Zakázané město. V Šanghaji se lidé nedostanou do Disneylandu.

Měření teploty na letištích

České úřady proto zatím neodrazují od cest do Číny s výjimkou jedenáctimilionového Wu-chanu, který je považován za ohnisko nákazy a kde jsou podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka tři čeští občané – dva studenti a jedna osoba, která tam žije trvale.

Řada asijských i dalších států, včetně USA, Británie, Austrálie, Itálie, Turecka či Srbska, začala na letištích měřit teplotu pasažérů z postižených oblastí. Severní Korea se rozhodla uzavřít hranice pro zahraniční turisty.

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru ve čtvrtek odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Týká se to i tradičních poutí. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme