Neznámí ozbrojenci unesli v Sýrii dvojici arcibiskupů

Dva syrští arcibiskupové se stali na severu země terčem únosu. Jejich auto přepadli neznámí ozbrojenci nedaleko Aleppa, kde působí jak rebelové, tak provládní síly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci Syrské svobodné armády v Aleppu | Foto: Andoni Lubaki | Zdroj: ČTK

Křesťanské zdroje v poslední době stále častěji varují před opozičními islamisty, kteří prý v Sýrii utiskují menšinové křesťany.

Zpráv o vyhánění, zastrašování i zabíjení křesťanů islamistickými rebely přibývá. A většinou přicházejí z křesťanských zdrojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výoji v Sýrii mluvil Štěpán Macháček

Co se týká únosu arcibiskupů syrské pravoslavné a řecké ortodoxní církve, ze zločinu se obviňují vládní i opoziční síly.

Biskupové se autem vraceli od tureckých hranic, při přepadení zastřelili neznámí ozbrojenci jejich řidiče. Spekuluje se, kdo to udělal, a nechybějí úvahy, že to bylo čečenské komado. V Sýrii totiž žije čečenská menšina.

Postoje biskupů jsou spíše prorežimní, takže můžou vadit opozici obecně. Ilustrativní je úryvek z rozhovoru, který jeden z unesených biskupů poskytl v polovině minulého roku jedné soukromé arabské televizi:

"Já dnes respektuji, že existuje opozice vlastenecká, solidní. Ale pozor na ty, kdo pozvedají zbraně. Kdo je za těmito aktivitami? Jsou to Syřané? O tom pochybuji! Jsou to okolní státy? Ano. Je to plánované. Celé je to spiknutí.“

Opoziční Syrská národní koalice si mezitím vybrala nového šéfa. Dosavadní vůdce, muslimský duchovní Muáz Chatíb kvůli vnitřním rozbrojům nedávno odstoupil. Jeho místo teď na opoziční konferenci v Istanbulu zaujal sekulárně a levicově orientovaný George Sabra.

Štěpán Macháček, Břetislav Tureček, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme