Neznámí útočníci zavraždili dalšího íránského jaderného vědce

Tichá válka o íránský jaderný program má novou oběť. Neznámí útočníci ráno zavraždili dalšího íránského vědce. Dva kolemjdoucí byli zraněni, jeden zranění podlehl. Obětí je dvaatřicetiletý Mostafá Ahmadí-Roušan, který se na jedné z teheránských univerzit zabýval chemickým výzkumem. Podle agentury Fárs byl zapojený také do obohacování uranu v Natanzu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočníci na motorce připevnili k autu íránského vědce Ahmadí-Roušana magnetickou bombu

Útočníci na motorce připevnili k autu íránského vědce Ahmadí-Roušana magnetickou bombu | Zdroj: Reuters

Agentury Fárs i Mehr označují vraždu Ahmadí-Roušana za terorismus. Útočníci na motorce připevnili k jeho jedoucímu autu magnetickou bombu.

Stejně zahynul před rokem profesor Šahrijárí. A přesně před dvěma lety útočníci zabili nastraženou náloží i profesora Alí-Mohammadího. Za posledních pět let je Ahmadí-Roušan nejméně pátým íránským vědcem, který se stal obětí vraždy.

Náměstek teheránského starosty už prohlásil, že za dnešním zločinem stojí Izrael, který se spolu s Američany netají snahou zastavit íránský jaderný program.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvil na Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček

Írán připisoval židovskému státu i předchozí vraždy. Spekulovalo se ale také, že za některými mohl být íránský režim ve snaze odradit vědce od případného přeběhnutí.

Podle analytičky Pražského institutu bezpečnostních studií Ireny Kalhousové je to možné. „Ale je pravda, že incidentů bylo už více a Írán vždycky reagoval velmi ostře, ale vždy pouze verbálně. Nikdy nedošlo k nějaké větší odvetě například proti americkým vojákům na Blízkém východě nebo proti nějakým židovským cílům v Evropě nebo ve Spojených státech, nebo v Jižní Americe," vysvětlila ve večerních Ozvěnách dne.

Podle Kalhousové je tak otázka, jestli je Teherán připraven k zásahu, a tento incident se rozhodl využít jako záminku. „Na druhou stranu opravdu ta reakce dnešní byla velmi ostrá ze strany Íránu, nazval to státním terorismem, a někteří analytici už také začali spekulovat, že Írán to tentokrát nenechá bez odezvy,“ doplnila.

Izrael mlčí

„Ani tehdy ani dnes obvinění Teheránu Izrael nevylučoval. Zajímavé je, že loni v létě na stejný dotaz izraelský ministr obrany Ehud Barack odpověděl pouze vševědoucím úsměvem. V úterý navíc náčelník izraelského generálního štábu téměř prorocky uvedl, že Írán může i v letošním roce počítat s některými nepřirozenými událostmi,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Podle něj má svoji logiku, že by někdo spojený s Izraelem nebo USA cíleně likvidoval íránské jaderné vědce:

„Ty lidi bezpochyby někdo vraždí a o tom, že Spojené státy a Izrael mají zájem o zbrzdění íránského jaderného programu také nejsou spory.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byla analytička Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová

Že za vraždou stojí Izrael nebo Spojené státy připouští i Kalhousová. „Íránský jaderný program je pod takovým konstantním tlakem různých nehod, které se dějí poslední roky, že ať už se jedná o přímo cílené zabíjení vědců, nebo se jedná o útoky na zařízení, anebo ať se jedná například o různé viry v počítačích, takže samozřejmě to vzbuzuje velké otázky, kdo za tím stojí," řekla Kalhousová a dodala:

„Ale je také pravda, že politický systém v Íranu je velmi složitý, jsou tam různé skupiny, které brojí proti sobě, takže je opravdu těžké říct, kdo přesně za tím stojí. Ale podle všeho to vypadá, že toto je nějaká další akce pravděpodobně nějaké západní země, ať už tedy Izraele, Spojených států nebo možná nějaká kombinovaná aktivita různých rozvědek ze západu.“

Bílý dům jakýkoliv podíl Spojených států na vraždě íránského jaderného vědce odmítl. Mluvčí Bílého domu v oficiálním prohlášení důrazně připomněl, že Spojené státy odsuzují veškeré násilí, včetně případů, jako je tento.

Íránský viceprezident Mohammad-Rezá Rahímí prohlásil, že ‚zabíjeli ti, kdo navenek mluví o nutnosti bojovat proti teroru‘. Jaderný program to prý ale stejně nezastaví.

Přes všechny sankce a nehody za poslední dva až tři roky totiž stále pokračuje. Írán otevřel další zařízení na obohacování uranu, které je umístěno pod zemí, takže by bylo těžké ho zničit. Také pokračuje ve vývoji raket středního a dlouhého doletu, které by mohly být schopné jaderné zařízení někam dopravit.

Mustafa Ahmadi-Rošan, vzděláním chemik, měl být šéfem ekonomického oddělení závodu v Natanzu, kde se již několik let obohacuje uran.

„Vypadá to, že jeho pozice nebyla zanedbatelná, a tím, že si vysloužil takovou pozornost, že přišel dnes o život, tak pravděpodobně byl nějakou důležitou osobou v celém procesu,“ uvedla Kalhousová.

Břetislav Tureček, Jan Piroch, Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme