Neznámí útočníci zranili v Afghánistánu sedm českých vojáků

V afghánské provincii Logar bylo dnes zraněno sedm českých vojáků. Patrolu, kterou tvořily celkem 4 vozidla a 21 osob, napadli střelbou neznámí útočníci. Naši vojáci palbu opětovali, sedm z nich však bylo zasaženo. Všichni jsou mimo ohrožení života.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český voják z PRT v afghánské provincii Lógar

Český voják z PRT v afghánské provincii Lógar | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Podrobnosti Radiožurnálu řekla majorka Jana Růžičková z ministerstva obrany České republiky: "Přibližně čtyři kilometry od základny Shank byla neznámými útočníky napadena střelbou z ručních protitankových granátů a ručních zbraní patrola českých vojáků, kteří v tomto prostoru plnili stanovené úkoly. Čeští vojáci palbu opětovali. Při incidentu bylo bohužel zraněno sedm z nich."

Jak dále majorka Jana Růžičková uvedla, jeden voják utrpěl středně těžké zranění, šest jich bylo zraněno lehce. "Všem byla na místě ihned poskytnuta první pomoc. Jeden voják byl transportován do americké vojenské polní nemocnice v Bagramu, dva byli převezeni do české polní nemocnice v Kábulu a zbývající čtyři zůstali v péči lékařů na základně Shank. Všichni vojáci jsou mimo ohrožení života," zdůraznila Růžičková.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Shánělová v Odpoledním Radiožurnálu hovoří s velitelem 2. kontingentu českého PRT Logar pplk. Pavlem Lipkou

Základna Shank, kde jsou dislokováni čeští vojáci, se stala terčem útoků už minulý týden. V obou případech použili útočníci rakety. Při prvním útoku byli minulé pondělí zraněni tři čeští vojáci, následující útok ve středu se obešel bez zraněných.

V letošním roce v Afghánistánu už přišli o život dva čeští vojáci, dalších sedm bylo zraněno. Loni pak zemřel jeden český voják a dva byli zraněni.

Vláda je pro zvýšení české vojenské účasti v misích

Počet českých vojáků sloužících v zahraničních misích by se měl v příštím roce zvýšit. Podle návrhu ministerstva obrany, který dnes schválila vláda, chce ministerstvo na zahraniční mise vyčlenit asi 2,4 miliardy korun. Podle náměstka ministryně obrany Martina Bartáka návrh počítá pro příští rok se 1386 českými vojáky v cizině:

"Samozřejmě toto číslo nemusí být univerzálně naplněno. Tato ambice je odrazem požadavků mezinárodního společenství, reflektuje současné nároky na zajištění bezpečnostního prostředí, reflektuje požadavky mezinárodních organizací, jako je OSN, jako je NATO, jako je Evropská unie. A je to zužitkování veškerých vkladů, které byly za posledních osm let při transformaci vloženy do ministerstva obrany."

Posílení by se měl v příštím roce dočkat především český provinční rekonstrukční tým, působící v afghánské provincii Lógar. Ministři se pro vyslání dalších vojáků do oblasti rozhodli i proto, že je Afghánistán rizikovou oblastí, kde vojáci řeší náročné úkoly. Do konce roku by se Češi v této mis měli dočkat i lepšího vybavení.

Druhou nejpočetnější českou vojenskou operací v zahraničí bude mise KFOR v Kosovu. Naopak v Iráku zůstane pouze pět instruktorů. Nově budou naši vojáci hlídat vzdušný prostor pobaltských republik.

Po vládě musí s jejich vysláním souhlasit i zákonodárci. Premiér Mirek Topolánek předpokládá, že opozice návrh podpoří: "Když v minulých funkčních obdobích levicová vláda předkládala návrhy o naši účasti v Iráku a Afghánistánu, tak to samozřejmě vždycky byla poměrně kontroverzní otázka, ale mohla se spolehnout minimálně na část opozice, která ji v tomto úsilí podpořila. A tady já věřím, že ta společná odpovědnost a kontinuita zahraniční a bezpečnostní politiky převládne nad krátkodobými politickými záměry nebo nějakým politickým úsilím."

Podle sociálního demokrata Jeronýma Tejce bude ale ministryně obrany Vlasta Parkanová muset v obou komorách parlamentu vysvětlit, jak konkrétně bude česká účast na zahraničních misích vypadat:

"My jsme chtěli, aby paní ministryně předstoupila před Poslaneckou sněmovnu ještě před tím, než se hlasovalo o vyslání dalších vojáků do Afghánistánu. A chtěli jsme, aby paní ministryně předložila dlouhodobou koncepci. Aby neustále nepředstupovala před sněmovnu s jednotlivým navyšováním počtu bez jakékoliv ucelené koncepce toho, jak bude vypadat v příštích měsících a letech naše účast v zahraničních misích. To paní ministryně bohužel zatím neudělala. A pokud chce podporu pro tato vyslání, jsem přesvědčen, že to udělat musí."

Na toto téma jsme hovořili i ve středečním Radiofóru.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme