Neznámý střelec zabil učitele a tři děti před francouzskou židovskou školou

Neznámý střelec zaútočil na skupinu dětí před židovskou školou ve francouzském Toulouse. Zraněním podlehly na místě dvě z nich a jeden z vyučujících. V nemocnici zemřelo další dítě. Jedna ze dvou použitých zbraní je podle policie identická s tou, kterou někdo minulý týden smrtelně zranil francouzské vojáky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neznámý útočník zastřelil několik lidí před židovskou školou ve francouzském Toulouse | Zdroj: ČTK

Útočník zastřelil rabína původem z Izraele, jeho dva malé syny a osmiletou dceru ředitele školy. Čtyři další lidé jsou zraněni, mezi nimi i dvě děti. Podle prokurátora muž zjevně neměl vyhlédnutou určitou oběť, snažil se jen zabít co nejvíc lidí. Několik dětí pronásledoval až do školy.

Střelec v černé bundě a helmě s neprůhledným štítkem zaútočil krátce po osmé hodině, když do soukromé střední školy Ozar Hatorah na severovýchodě Toulouse přicházeli žáci na začátek vyučování. Spekuluje se, že motiv útoku byl rasový. Policie ale nevylučuje, že se mohlo jednat o čin vyšinutého jedince, který jednal sám a bez napojení na organizovanou skupinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd sleduje vyšetřování střelby před židovskou školou

Izrael a zástupci židovských organizací ve Francii počínání střelce odsoudili. Francouzský vrchní rabín žádá okamžité vyšetření incidentu. „Dá se říci, že celá židovská komunita ve Francii je šokována a také samozřejmě velmi znepokojena,“ líčí atmosféru spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd.

Na místo střelby zamířil francouzský ministr vnitra Claude Guéant. Potvrdil, že došlo k posílení bezpečnostních opatření na všech synagogách a židovských školách v zemi, zejména na jihozápadě Francie. Dorazil i prezident Nicolas Sarkozy, který útok označil za naprosto nesmyslný brutální čin.

Ujistil také, že policie dělá pro dopadení pachatele maximum, a pozastavil se nad podobností dnešního útoku s nedávnými vraždami francouzských vojáků. „Dnešek je dnem tragédie, která se dotkne celého národa. Neumím vysvětlit, proč k tomu došlo, ale odmítám se s tím smířit. Nesmíme ustoupit teroru, školy musí nadále fungovat a lidé dál praktikovat svoje náboženství,“ řekl Sarkozy.

Na cestu se chystá rovněž kandidát socialistů v nadcházejících prezidentských volbách François Hollande. Jeho strana oznámila, že dočasně zastavuje prezidentskou kampaň. Útok odsoudili také další prezidentští kandidáti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce francouzských politiků na tragickou událost přibližuje spolupracovník Českého rozhlasu ve Francii Jan Šmíd

Policisté mají k dispozici popis pachatele a intenzivně po něm pátrají za pomoci vrtulníku. Identita útočníka však zatím zůstává neznámá. Mohlo by se údajně jednat o stejného střelce, který v minulém týdnu zavraždil tři francouzské parašutisty ve městech Toulous a Montauban. Možnou souvislost teď bude vyšetřovat pařížská protiteroristická prokuratura.

Neznámý muž totiž podle policistů zaútočil zbraní se stejným kalibrem, na místo přijel na motocyklu a měl mít stejnou helmu. V jednom ze tří případů ale útočník jel na bílém skútru. Policie se teď snaží porovnat svědectví lidí z dnešního dne s výpověďmi svědků, kteří střelce zahlédli v minulém týdnu, aby zjistila, zda se skutečně jedná o stejnou osobu.

Všichni zastřelení vojáci sloužili v Afghánistánu a patřili k menšině. Jeden parašutista pocházel z Karibiku, druzí dva byli muslimové.

Neznámý střelec dnes před židovskou školou v Toulouse na jihozápadě Francie zabil nejméně tři lidi, včetně tří dětí.

Jan Šmíd, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme