Polský soud hledá 124 let starého muže. Nezvěstný je od druhé světové války

Rozruch v polských médiích způsobila výzva k vyhledání 124letého muže, kterou v celostátním listu Rzeczpospolita nechal zveřejnit soud ve městě Ostrów Wielkopolski v centrální části země.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledaný Dybala má datum narození 23. leden 1897, tedy ještě v době, kdy tato část Polska byla součástí císařského Německa. (ilustrační foto) | Foto: beejees | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Háček je v tom, že Dybala, narozený 23. ledna 1897, tedy ještě v době, kdy tato část Polska byla součástí císařského Německa, je nezvěstný už od druhé světové války. Od té doby s ním příbuzní nejsou v žádném kontaktu a nevědí, jaký byl jeho osud.

Policie pátrala po třináctileté dívce z Hybrálce na Jihlavsku. Našli ji, je v pořádku

Číst článek

Ačkoliv celá věc zní dost zvláštně, soud tvrdí, že shodně s procedurami stanovenými zákonem musí splnit všechny formality. Tedy okresní soud vyzval nezvěstného, aby se do tří měsíců přihlásil, jinak jej prohlásí za mrtvého, uvedla zpravodajská stanice Radio Zet.

Dybalu, který na počátku války sloužil v řadách polské policie, internovaly sovětské úřady poté, co Rudá armáda obsadila východní část Polska. Rodině poslal poslední vzkaz s datem 23. prosince 1940, a to nejpravděpodobněji z Moskvy. Ačkoliv nejspíše sdílel osud tisíců Poláků, kteří nepřežili sovětské zajetí, úředně dosud nebyl prohlášen za mrtvého.

Až nyní se jeho syn rozhodl dotáhnout celou věc do konce a obrátil se na soud, aby otce prohlásil za mrtvého.

„Soud se nemůže domýšlet, že daná osoba nežije, ačkoliv si je jist, že naživu by být neměla už vzhledem k dlouhé době, která mezitím uplynula,“ objasnil postup soudu advokát Damian Grzeszczyk. Pokud se do tří měsíců Józef Dybala soudu nepřihlásí, stane se úředně mrtvým.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme