Nic podobného jsme nezažili, říká záchranář o pohromě v Maďarsku

Maďarsko celý den bojovalo s důsledky ekologické katastrofy, kterou způsobilo protržení odkalovací nádrže u hliníkárny ve městě Ajka. Vlna toxického bahna zalila okolní vesnice, způsobila smrt pěti lidí a obrovské materiální škody. Na místě zasahovali i záchranáři ze Slovenska. Jejich šéf Radiožurnálu řekl, že ačkoliv zasahoval už na řadě míst ve světě, s podobnou situací se ještě nesetkal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják v masce zasahuje v obci Devecser | Foto: ČTK

Přes hráz nádrže, která se včera protrhla po vydatných deštích, se podle odhadů převalily statisíce kubíků červeného kalu. Jedovatá látka zaplavila obce Kolontár a Devecser a částečně pronikla do dalších tří vesnic. Celkem zasáhla oblast o rozloze 40 kilometrů čtverečních.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na místě katastrofy popsal v Ozvěnách dne ředitel Speciální kynologické záchranné služby Slovakia Alexander Berek

„Podle svědků a stop, které jsme viděli v terénu, vlna bahna pronikala místy ve výšce dvou až tří metrů. Sebralo všechno, co mu stálo v cestě, zvířata, stromy, auta, mosty, úplně zničilo obytné domy,“ popsal Alexander Berek, který vedl tříčlenný tým Speciální kynologické záchranné služby Slovakia.

Slovenští záchranáři vyrazili v noci na pondělí do Kolontáru, kde pátrali po pohřešovaných osobách. Pod nánosy bahna našli jednu z obětí.

„Dostali jsme za úkol propátrat jednu část obce a při prohledávání opuštěných zřícených domů jsme našli jedno děvčátko, bohužel už bylo mrtvé. Byl to pro každého záchranáře velmi smutný pohled,“ vzpomíná Berek.

S ohledem na nebezpečnost látky museli jeho lidé používat speciální gumové obleky a nemohli ani nasadit psy, které měli s sebou. „Museli jsme dodržovat bezpečnostní pravidla, nedotýkat se bahna, které bylo kontaminované a má hodnotu pH 13. V tomto případě jsme nemohli psy použít,“ dodal vedoucí záchranného týmu.

Práce slovenských kynologů v postižených obcích už skončila, podle Bereka ale situací dál sledují a v případě potřeby jsou připraveni se do Maďarska okamžitě vrátit.


Zvětšit mapu

Martin Hromádka, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme