Nicholas Winton bude uveden do síně slávy organizace Rotary International
Zachránce stovek židovských dětí z tehdejšího Československa, Nicholas Winton, se dnes dočká dalšího ocenění. Jako vůbec první člověk vstoupí do síně slávy prestižní humanitární organizace Rotary International v americkém státě Illinois.
Nicholas Winton, kterému se podařilo do bezpečí dopravit 669 židovských dětí, přitom nenarážel při své akci na překážky jen ze strany nacistických úřadů.
„Byl jsem tehdy na dovolené. Moje firma nebyla ochotná mi dát víc času. Byli velice proti tomu, co jsem v Československu dělal. Byli přesvědčení, že prohrajeme válku s Hitlerem. Chtěli se s ním usmířit a já jsem se měl vrátit. Proto jsem ze City odešel," vzpomínal. V Londýně ho pak čekala řada byrokratických překážek:
Překážky, které musel Nicholas Winton překonat, připomněl v ranním vysílání Radiožurnálu redaktor Robert Mikoláš.
„Britové nebyli ochotní povolit dětem vstup do země bez doprovodu. Koneckonců tehdy byly britské děti evakuované z Londýna. Byla to obtížná doba. Ale když jsem šel na ministerstvo vnitra, řekli mi: Ano, můžete to dělat. A tady jsou podmínky, na základě kterých můžete do děti do Británie přivézt,“ popsal Winton.
K záchraně dětí se přitom dostal náhodou. V prosinci roku 1938 měl totiž odjet na dovolenou do švýcarských Alp. Jeho přítel Martin Blake ho ale požádal, aby místo toho odjel do Prahy a pomohl tamní pobočce britského výboru pro uprchlíky z Československa pomáhat s dětskými transporty.
Sir Winton se do tohoto úkolu pustil s vervou sobě vlastní, bez ohledu na to, že byl pod neustálou kontrolou gestapa. Pro všechny děti mladší 17 let musel sehnat náhradní rodinu v Británii a kauci ve výši 50 liber. První "dětský transport" z Prahy vyjel v březnu 1939, poslední úspěšný pak byl vypraven 2. srpna téhož roku.
'Britský Schindler'
Důvod, proč je dodnes tak oceňován, je zřejmý. Není také divu, že Winton získal přezdívku "britský Schindler". Dodnes ale na rok 1939 vzpomíná i s velkým smutkem. 1. září 1939 totiž vyjel z Prahy ještě jeden vlak s 250 dětmi, nacisté ho ale zastavili, protože v ten den vypukla 2. světová válka.
O Wintonově činu by se ale svět možná ani nedověděl nebýt jeho ženy, která našla na půdě seznamy zachráněných dětí. Pak došlo k televiznímu setkání Wintona s některými z nich a všechny, co ještě žijí, na něj dodnes vzpomínají, jako třeba spisovatelka Věra Gissingová či Hanuš Šnábl, redaktor českého vysílání BBC.