Ničivé otřesy nenávratně změnily tvář novozélandského města Christchurch

Zřejmě nejničivější zemětřesení v historii Nového Zélandu včera nenávratně změnilo tvář čtyřsettisícového města Christchurch. Ráno po zemětřesení ukázalo děsivou bilanci - 75 mrtvých a další stovky pohřešovaných, některé výškové budovy v centru města stále hrozí zřícením. Na vyčíslení škod je zatím příliš brzy, předběžné odhady ale mluví o 12 miliardách dolarů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení v Christchurchi

Zemětřesení v Christchurchi | Zdroj: ČTK

Stres a únava, tak by se dala popsat nálada Novozélanďanů v noci po včerejším zemětřesení. Vyčerpání je patrná i na hlase místních, jak je slyšet ve výpovědi obyvatelky města Christchurch Kateřiny Zavázalové.

„V noci byly otřesy každých pět minut, a protože jsme byli hodně blízko centra, slyšeli jsme furt sanitky, vrtulníky. A člověk prostě nemůže spát, když ví, že je 200 metrů od něj zavaleno sto, dvě stě lidí. A že je tam spousta lidí, kteří hledají své děti, své maminky. Myslím si, že hodně lidí je hodně moc unavených,“ řekla Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Novém Zélandu po ničivém zemětřesení mapovala redaktorka Tereza Schejbalová

Ve městě platí v tuto chvíli zákaz vycházení, už včera ale mnoho lidí Christchurch opustilo. Další obyvatel města Richard Kvěch popisuje Christchurch těchto hodin jako město duchů. „My jsme odjížděli z města poměrně pozdě, asi kolem páté hodiny odpoledne. Největší problém byl benzín, protože odjížděli všichni, takže u benzínových stanic byly několikahodinové fronty.“

Podle geologů nejsou zemětřesení v této oblasti ničím výjimečným. V místě se totiž stýká australská a novozélandská litosferická deska, které se proti sobě pohybují asi o čtyři centimetry za rok. Právě skrz Nový Zéland prochází zlom, kde ke tření desek dochází. Otřesy tak většinou přicházejí ve vlnách, říká seislomog František Gandalovič.

„Konkrétně v tomto případě se s největší pravděpodobností jednalo o takzvaný dotřes zemětřesení, ke kterému došlo v září minulého roku.“

Oba otřesy byly pro seismology velkým překvapením. O zlomu, na kterém zářijové i včerejší zemětřesení proběhla, vědci doposud vůbec nevěděli.

„Dokonce v jednom časopise, kde Novozélanďané psali o tom zářijovém zemětřesení, tak psali, že ani zpětně, když hledají zlom třeba z fotografií v té oblasti, tak tam žádný nevidí… Takže on tam pravděpodobně byl, ale je přikrytý nějakými sedimenty, takže se o něm vůbec nevědělo.“

I kvůli tomu se jen těžko odhadují případné prognózy do budoucna. Velmi pravděpodobně bude ale bohužel docházet k dalším otřesům.

Tereza Schejbalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme