Ničivé požáry ohrožují předměstí Sydney

Australským hasičům se přes veškerou snahu stále nedaří dostat pod kontrolu rozsáhlé požáry. Oheň už ohrožuje domy na předměstí Sydney, jejiž obyvatelé museli být před místy až dvacetimetrovými plameny evakuováni do bezpečí. Situaci navíc stále komplikuje mimořádně horké počasí. Policie zadržela už více než dvě desítky lidí, kteří jsou podezřelí, že ohně úmyslně založili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lesní požár v Austrálii | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Požárníci museli evakuovat obyvatele z několika severozápadních čtvrtí, které leží pouhých dvacet kilometrů od centra města. K hašení používají vodu z okolních bazénů, ze vzduchu jim pomáhají helikoptéry. Další ohrožení přineslo spojení dosud oddělených ohňů na západ od Sydney, kde se nyní vytvořila asi šedesátikilometrová souvislá ohnivá hradba vedoucí od Modrých hor až po městečko Mitagon.

Požáry ovšen není ohroženo jen samotné Sydney, ale celý Nový Jižní Wales, kde stále zuří stovka obrovských kontrole se vymykajících požárů v rozpětí mnoha set kilometrů od Baymont Bay na jižním pobřeží až po populární letovisko Byron Bay na sever od Sydney. Oheň se na nebezpečnou vzdálenost opět přibližuje i hlavnímu městu Austrálie Canbeře.

Dvaceti tisícům požárníků z celé Austrálie dnes dorazila posila v podobě kolegů z Nového Zélandu. Přestože se ale do boje s ničivým živlem zapojila veškerá možná technika včetně speciální helikoptéry, která může v jediném okamžiku svrhnout až děvět tisíc litrů vody, zatím je jedinou nadějí požárníků změna počasí.

Požáry už zničily přes 300.000 hektarů porostů, což je oblast větší než Londýn i s předměstími, zahubily množství zvířat a zničily přes 160 domů. Zatím nejsou hlášeny ztráty na lidských životech.

Markéta Kaclová, Yvona Nouzová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme