Ničivé záplavy na Srí Lance. Počet obětí stoupl na 151, zemi hrozí další vytrvalé deště

Nejméně 151 lidí zemřelo po záplavách na jihozápadě Srí Lanky. Počet obětí ale může i nadále růst, přes sto lidí se pohřešuje. Jde o vůbec nejhorší povodně na Srí Lance za posledních 14 let. V zemi navíc hrozí další vytrvalé deště.

Kolombo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle srílanských úřadů záplavy zasáhly víc než 440 tisíc lidí a poničily stovky domovů. Vláda do zasažených oblastí vyslala dva tisíce vojáků s obrněnými transportéry a plavidly.

Záchranné práce komplikují sesuvy půdy a rozvodněné řeky. V některých městech na jihu země voda vystoupala až do pěti metrů. Mluvčí vlády uvedl, že většina obětí zahynula pod sesuvy půdy - lidí, kteří se utopili, není mnoho.

Pomoc do Srí Lanky poslaly už některé okolní státy. Indické námořnictvo vyslalo do města Kolombo na jihozápadě země loď se zdravotními týmy a zásobami.

Srílanský ministr zahraničí už v pátek požádal o pomoc OSN. Nejhůře zasažen je okres Kalutara. Prezident země na Twitteru napsal, že vláda postaví nové domovy všem, kteří o ně přišli během záplav.

Nejvíce srážek spadne na Srí Lance během monzunové sezony, která obvykle trvá od května do září. Srílanští meteorologové uvedli, že nynější deště jsou nejhorší od roku 2003.

Podle českého ministerstva zahraničí se do postižených oblastí nedoporučuje cestovat, částečně zatopena a poškozena byla také dálnice z metropole Kolombo do města Matara na jihu země. „Na Srí Lanku však cestovat lze, hlavní turistické trasy byly zasaženy jen okrajově," uvedlo ministerstvo na svém webu.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme