Ničivý tajfun Usagi připravil o život 25 lidí, začíná slábnout

Tajfun Usagi se přesunul nad Čínu, kde připravil o život už 25 lidí. Hustě osídlenému Hongkongu se naštěstí vyhnul a neudeřil na něj plnou silou, jak se očekávalo. Město se tak pomalu vrací k běžnému životu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun Usagi zabil v Číně už 25 lidí a napáchal obrovské materiální škody | Foto: Reuters

Tajfun je v těchto chvílích nad provincií Kanton. Poté, co včera udeřil na jihočínské město Šan-wej, výrazně oslabil, teď podle meteorologů postupuje severovýchodním směrem o rychlosti asi 20 km/h. Před tím, než opustí provincii Kanton, bude pouze tropickou bouří.

V Číně včera národní meteorologické středisko vyhlásilo nejvyšší stupeň varování. Úřady v některých městech, na pobřeží provincie Fu-ťien a Kanton, proto preventivně uzavřely školy a nařídily zastavit lodní dopravu, což platí i pro dnešek.

Hongkongu se tajfun včera jako zázrakem vyhnul a udeřil na zmiňované město Šan-wej, kde při jeho řádění přišlo o život nejméně 15 lidí. V bývalé britské kolonii tajfun zranil jen jednoho člověka a napáchal minimální škody. Město se tak už vrací pomalu do normálu a od poledne by měly opět začít fungovat služby a většina firem.

Otevřena bude i známá hongkongská burza. Ve městě už jezdí autobusy. Tramvaje a trajekty začnou přepravovat pasažéry po poledni. Linky metra mají být dokonce posíleny, aby zvládly nápor lidí vracejících se do práce.

Hongkong je jedním z největších dopravních uzlů v Asii. Letecká společnost Cathay Pacifik obnoví své letecké služby také po 12. hodině odpolední, pokud tedy mlha a vítr dovolí. Stále je ale potřeba počítat se zpožděními a rušením některých letů. Cestující si mají kontrolovat stav letů na internetu. Pasažéři bez rezervace či přebookování mají podle společnosti minimální šanci dostat se do letadla dnes.

Odpoledne by pak měli obnovit provoz i v hongkongském přístavu, jednom z největších na světě.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme