‚Nicku, neodcházej!‘ Britský poslanec opustil vládní stranu, neprošel jeho návrh na řešení brexitu

„Ou, Nicku. Nicku, neodcházej,“ volali v pondělní večer v Dolní sněmovně konzervativní poslanci za kolegou Nickem Bolesem. Ten v krátkém dramatickém projevu oznámil odchod z Konzervativní strany. Důvodem byl neúspěch jeho návrhu na pobrexitové uspořádání, poslanci v pondělí zamítli i další tři možná řešení krize spojené s odchodem Spojeného království z Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec britské Dolní sněmovny Nick Boles

Poslanec britské Dolní sněmovny Nick Boles | Foto: UK Parliament/Jessica Taylor | Zdroj: Reuters

V britské Dolní sněmovně poslanci často přednáší dramatické projevy, častěji sněmovna připomíná divadlo. Pondělní debata po dalším neúspěchu všech návrhů na řešení brexitu vyústila v rezignaci poslance vládnoucí Konzervativní strany Nicka Bolese.

„Udělal jsem všechno pro pokus o nalezení kompromisu, který by umožnil této zemi opustit Evropskou unii a zároveň zachoval naši ekonomickou sílu a politickou soudržnost,“ začal svůj projev pohnutým hlasem Boles.

Britští poslanci opět odmítli všechny možnosti řešení brexitu. Návrh o celní unii neprošel jen o tři hlasy

Číst článek

„Přijímám to, že jsem selhal. Selhal jsem zejména kvůli tomu, že moje strana odmítá přistoupit na kompromis. Lituji, že musím oznámit, že už dál nemohu zastupovat tuto stranu,“ dodal poslanec a hned opustil lavice vyhrazené pro vládní poslance. Kolegové za ním volali, aby neodcházel.

Boles později oznámil na twitteru, že ve sněmovně bude působit jako „nezávislý progresivní konzervativec“.

Norsko-plus

Boles v parlamentu v pondělí předložil návrh označovaný jako společný trh 2.0 nebo „Norsko-plus“, byl inspirován uspořádáním vztahů mezi Evropskou unií a Norskem, poslanci ho ale odmítli v poměru 261 ku 282 hlasů.

Bolesovo řešení by znamenalo, že by Londýn musel akceptovat i volný pohyb osob. Snaha o jeho ukončení vedla přitom řadu lidí k tomu, že podpořila v referendu z roku 2016 odchod Británie z EU.

Zákonodárci zamítli i všechny zbývající návrhy: o celní unii s EU, o ratifikačním referendu o „rozvodové dohodě“ i o odkladu nebo zrušení aktivace článku 50, kterým Londýn před dvěma lety spustil proces odchodu z unie.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme