Maduro nepošle delegaci na jednání s vůdcem opozice Guaidóem, reaguje na americké sankce

Venezuelská vláda nevyšle delegaci na jednání s představiteli opozice, která byla naplánovaná na čtvrtek a na pátek. Prezident Nicolás Maduro ve středu cestu svých zástupců zrušil na protest proti pondělnímu kroku amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil úplně zmrazit aktiva venezuelské vlády v jurisdikci Spojených států. Caracas rozhodnutí oznámil pouze pár hodin před začátkem plánovaných rozhovorů na ostrově Barbados.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro | Zdroj: Reuters

„Přestože opoziční delegace vybraná poslancem Juanem Guaidóem již dorazila na Barbados... prezident Nicolás Maduro se rozhodl venezuelskou delegaci nyní nevysílat, z důvodu závažné a brutální agrese páchané kontinuálně a zákeřně proti Venezuele Trumpovou administrativou,“ uvedla vnezuelská vláda v prohlášení.

Spojené státy vyhlásily nové sankce kvůli korupci při dodávkách potravin. Těžit z toho měl Maduro

Číst článek

Jednání na Barbadosu mezi Madurovým režimem a opozicí začala před měsícem, přičemž této fázi předcházely „průzkumné“ kontakty mezi dvěma tábory a květnové setkání v norské metropoli Oslo. Podle AP je o probíhajícím dialogu známo velmi málo.

Norská vláda, která rozhovory zprostředkovává, minulý týden naznačila, že zástupci vlády a opozice usilují o nalezení „ústavního“ řešení současné krize.

Krize a represe

Lídr opozice Juan Guaidó, který se v lednu prohlásil za prozatímního prezidenta, dlouhodobě požaduje, aby autoritářský vůdce Maduro odstoupil a připravil půdu pro prezidentské volby pod dohledem zahraničních pozorovatelů. Poslední volby konané loni v květnu velká část opozice bojkotovala a jejich výsledek neuznala řada zemí regionu, Spojené státy ani Evropská unie.

Maduro je prezidentem Venezuely od roku 2013 a opozice se jej už vícekrát snažila vyjednáváním přimět, aby v zemi obnovil demokracii. Všechny rozhovory ale zatím ztroskotaly.

Venezuela se zároveň v posledních letech propadla do hluboké ekonomické krize a obyvatele sužuje nedostatek potravin a léků, časté jsou výpadky elektřiny. Přes čtyři miliony Venezuelanů za poslední roky ze země utekly, částečně před represemi a částečně kvůli ekonomické krizi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme