Nicolas Sarkozy mírní svou kritiku amerického protiraketového programu

Každá země má právo rozhodnout o protiraketové základně na svém území. Ve Washingtonu to stranou ekonomického summitu skupiny zemí G20 prohlásil francouzský prezident Sarkozy. Zmírnil tak svou kritiku amerického záměru vybudovat radar v Česku a základnu v Polsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy | Zdroj: ČTK

Americká protiraketová obrana může být doplňkem obranným systémům proti hrozbě odkudkoli, například z Íránu. Prohlásil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Dodal sice, že zatím není potřeba rozmisťovat rakety v Evropě bezprostřední ani naléhavá. Jeho prohlášení je ale ve Washingtonu chápané jako odklon od ostré kritiky, kterou v této souvislosti pronesl v pátek po summitu s ruským prezidentem Medveděvem.

Tehdy Nicolas Sarkozy uvedl, že americké plány budování protiraketové obrany neučiní Evropu bezpečnější a mělo by se s jejich realizací počkat.

Polští představitelé Sarkozyho pochyby o protiraketové základně kritizovali. Podle nich by měl konzultovat tyto otázky se svými evropskými partnery. Polská vláda oficiální stanovisko nevydala. Premiéra Donalda Tuska ale výrok prezidenta Sarkozyho na schůzce EU - Rusko v Nice překvapil.

Vít Pohanka, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme