Nicolas Sarkozy přiletěl podpořit nového prezidenta Libanonu

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přiletěl do Libanonu. Je tak vůbec prvním západním státníkem, který navštívil Bejrút po nedávném nástupu nového libanonského prezidenta Michela Sulajmána. Jeho zvolení do čela státu bylo součástí dohody, která má ukončit vleklou politickou krizi v Libanonu. V tu chvíli také smír mezi libanonskou vládou a opozicí patrně zažehnal další občanskou válku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy a Michel Sulajmán | Zdroj: ČTK

Nicolas Sarkozy bude jednat především s Michelem Sulajmánem. Jinak má ale jeho cesta na někdejší francouzské mandátní území řadu zvláštních rysů, které mají zohlednit složitou libanonskou realitu. Sejde se například s emisary všech 14 politických stran, tedy i se zástupci opozičního Hizballáhu, který bývá označován za teroristickou organizaci.

Se Sarkozym je na Blízkém východě i premiér a ministři obrany a zahraničí. Do delegace ale prezident přibral i zástupce francouzské opozice. To vše má podle oficiálního vysvětlení ukázat přátelství Paříže vůči Bejrútu a také korektní a nenásilné vztahy mezi různými politickými tábory.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme