Nicolas Sarkozy se přes protesty Číny setkal s tibetským dalajlámou

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy splnil svůj slib a setkal se s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Schůzka byla označena jako neoficiální. Mluvili spolu v Gdaňsku asi půl hodiny při oslavách 25. výročí udělení Nobelovy ceny Lechu Walesovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicolas Sarkozy se v Gdaňsku setkal s tibetským dalajlámou | Zdroj: ČTK

Prezident Sarkozy rázně ukončil veškeré spekulace o tom, že setkání s dalajlámou vyměnil za dobré obchodní vztahy s Čínou. "Nikdy jsem o tom nepochyboval a pokaždé jsem říkal, že se s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou setkám do konce roku 2008. Není třeba to dramatizovat. Jako francouzský prezident a momentálně i předseda Evropské rady mám právo setkávat se s kým chci - a tedy i s dalajlámou," prohlásil Nicolas Sarkozy.

Dodal ale, že vždy uznával jednu Čínu a Tibet považuje za její součást. Souhlasí s dalajlámou, že postavení Tibetu nelze řešit násilím.

Čína označila setkání francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho s dalajlamou za 'nerozumné'. Peking ještě před schůzkou na protest odložil summit mezi Čínou a EU, který měl být počátkem prosince v Lyonu. Čína protestuje pravidelně proti setkávání dalajlamy se světovými státníky.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme