Exprezidenta Francie Sarkozyho čeká další soud kvůli obvinění z financování kampaně v roce 2012

Bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho zřejmě čeká soudní proces kvůli obvinění z nelegálního financování volební kampaně v roce 2012. Informovala o tom agentura AFP, podle níž ve čtvrtek soud zamítl odvolání Sarkozyho právníků snažících se procesu zabránit.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy | Foto: Christophe Petit Tesson | Zdroj: ČTK/AP

Politik, který jako prezident vedl Francii v letech 2007 až 2012, čelí i dalším obviněním, mimo jiné kvůli kampani z roku 2007 či údajnému ovlivňování soudce. Proti rozhodnutí může podle AFP ještě podat kasační stížnost.

Sarkozyho obvinili z nezákonného financování kampaně. Hrozí mu vězení, píše Le Monde

Číst článek

Podle prokuratury Sarkozy překročil povolený finanční limit 22,5 milionu eur (580 milionů korun), který pro prezidentskou kampaň stanovuje zákon. Bývalý šéf Elysejského paláce však neúspěšnou snahu o své znovuzvolení podpořil téměř 43 miliony eur.

Ve snaze zakrýt porušení zákona podle prokuratury organizátoři kampaně začlenili pomocí falešných faktur nepovolené prostředky do nákladů Sarkozyho pravicové strany Svaz pro lidové hnutí (UMP), předchůdkyně nynějších Republikánů (LR).

Sám Sarkozy veškerá obvinění odmítá. Společnost Bygmalion, která se na financování kampaně podílela a jejímž jménem francouzská média aféru označují, již dříve podvody přiznala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme