Farage se chce poprvé dostat do britského parlamentu. Vyzval ke spolupráci Johnsona, ten to odmítl

Britský politik a lídr Brexit Party (Strany pro Brexit) Nigel Farage v nedělním rozhovoru pro stanici Sky News oznámil, že bude kandidovat v příštích parlamentních volbách. Zároveň vyzval britského premiéra Borise Johnsona k volební spolupráci. Konzervativci by společně s Brexit Party měli podle Farage výraznou většinu v dolní komoře. Johnson však něco takového odmítl.

Londýn (Aktualizováno: 11:27 29. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigel Farage | Foto: Simon Dawson | Zdroj: Reuters

Farage na otázku, zda se bude poosmé ucházet o pozici poslance, odpověděl, že „samozřejmě ano“.

Od roku 1994 celkem sedmkrát neúspěšně usiloval o místo v britském parlamentu v různých obvodech, jaký zvolí v příštích volbách, nechtěl zatím prozradit.

Nigelu Faragovi financoval luxusní život miliardář Aaron Banks, tvrdí britská televize

Číst článek

Kontroverzní politik Farage byl dlouholetým členem UK Independece Party (UKIP), letos však založil Brexit Party, s níž opanoval volby do Evropského parlamentu s 30 % hlasů.

Nyní by se Farage s Brexit Party rád dostal i do britského parlamentu a s narůstající krizí okolo odchodu z EU cítí svojí šanci. „Pokud 1. listopadu stále neopustíme Evropskou unii, uvidíte, že podpora Brexit Party značně naroste a myslím si, že v takovýchto podmínkách můžeme hrát velmi důležitou roli,“ uvedl.

Farage proto vyzval premiéra Borise Johnsone k případné volební spolupráci. „Pro Borise je tu možnost pohodlné většiny 60 až 100 míst v parlamentu, rádi mu s tím pomůžeme,“ řekl pro Sky News. Johnson podle serveru okamžitě volební spolupráci odmítl.

Brexit Party se od svého založení v průzkumech veřejného mínění pohybuje v dvouciferných predikcích, poslední data serveru Europe Elects straně přisuzují zhruba 12% hlasů. Pro zisk mandátu je však v britském volebním systému potřeba většinové vítězství v daném obvodu.

Poslední volby se v Británii konaly v roce 2017, další by tak měly připadnout až na rok 2022. Země však vzhledem ke složité situaci v parlamentu ohledně brexitu směřuje k dalším předčasným volbám, vyvolat se je ostatně snaží sám premiér Johnson, jehož vláda v dolní komoře ztratila většinu.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme