Nigérie chce do šesti týdnů zničit všechny tábory teroristů z Boko Haram

Teroristy z Boko Haram a jejich tábory chce Nigérie a její spojenci zničit do měsíce a půl. Prohlásil to hlavní nigerijský bezpečnostní poradce Sambo Dasuki. Do boje proti džihádistům, kteří mají na svědomí už 13 tisíc lidských životů, se zapojí mezinárodní kontingent složený z vojáků pěti afrických zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau v reakci na ustavení mezinárodních sil prohlásil, že se jich nebojí | Zdroj: ČTK

Nigérie chce zlikvidovat všechny tábory a základny Boko Haram do 28. března, tedy do termínu prezidentských a parlamentních voleb, které byly odloženy právě kvůli bezpečnostní situaci v zemi.

Vytvoření mezinárodních jednotek ale může být oním zlomovým okamžikem. Do bojů u Čadského jezera, které po staletí vždy bylo obchodní křižovatkou několika zemí a kde džihádisté operují a útočí, už se sice zapojily vedle nigerijských i čadské a kamerunské jednotky, a to i jejich letectvo, ale to zatím na skutečnou porážku nestačí.

Ostatně podobná je i situace v Sýrii a Iráku, kde mezinárodní koalice sice bombarduje pozice organizace Islámský stát, ale to nestačí. Nezbytné je nasazení i pozemních sil.

Nyní celkem pět afrických zemí poskytne celkem 8700 vojáků. Nejvíce jich bude z Nigérie a Čadu - po třech a půl tisících. Dále se zapojí Niger, jehož parlament už odsouhlasil nasazení své armády v Nigérii, a také Kamerun a Benin.

Mezinárodní kontingent pěti afrických zemí proti Boko Haram | Foto: Český rozhlas

Sekta Boko Haram, což v překladu znamená ‚Západní učení je rouhání‘, totiž představuje hrozbu pro celý region. Navíc je napojená na teroristy z blízkého východu a spolupracuje i se somálskými milicemi Šabáb.

Usiluje o vytvoření islámského chalífátu, stejně jako to udělala organizace Islámský stát na dobytém území v Sýrii a Iráku.

Bojovníci z Boko Haram také nemilosrdně vraždí své odpůrce, popravují zajaté vojáky a piloty, kteří se katapultovali ze zasaženého letounu, zavraždili podobně, jako to udělali džihádisté z hnutí Islámský stát v případě jordánského pilota.

Vypalují také stovky kostelů a z domovů před nimi uteklo už přes milion lidí.

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau v reakci na ustavení mezinárodních sil prohlásil, že se jich nebojí, jeho bojovníci je prý postupně zlikvidují. Představitelům těchto států pak podle něj hrozí, že shoří v pekelném ohni.

V této souvislosti také vyslal vzkaz obyvatelům Afriky s tím, že je nemohou porazit, a aby se zamysleli nad tím, zda islám není lepší než ústava a demokracie.

Podle řady afrických lídrů i muslimských duchovních ale aktivity Boko Haram nemají s islámem nic společného.

Boko Haram | Foto: Reuters

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme