Nigerijská armáda oznámila smrt vůdce Islámského státu v západní Africe Al-Barnawiho

Vůdce teroristické skupiny Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP) Abu Musab Al-Barnawi je mrtvý, oznámil ve čtvrtek náčelník generálního štábu nigerijské armády Lucky Irabor, aniž uvedl bližší informace. Západoafrická odnož Islámského státu zatím toto tvrzení nekomentovala, píše stanice BBC na svém webu.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůdce teroristické skupiny Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP) Abu Musab Al-Barnawi je mrtvý, oznámil ve čtvrtek náčelník generálního štábu nigerijské armády (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Poté, co letos zemřel Abubakar Shekau, jenž stál v čele Boko Haram, byl vnímán ISWAP jako nejsilnější džihádistické uskupení v Nigérii. Tisíce bojovníků Boko Haram se prý vzdaly armádě a údajně také Islámskému státu v provincii Západní Afrika.

Úspěšná armádní ofenziva: Nigerijským úřadům se vzdalo 6000 radikálů ze skupiny Boko Haram

Číst článek

„Mohu s jistotou potvrdit, že Abu Musab je mrtvý,“ sdělil generál Irabor v prezidentském sídle.

Nigerijský list The Daily Trust uvedl s odvoláním na nejmenované zdroje, že Al-Barnawi zemřel na konci srpna. Poznamenal, že jednotlivé zdroje se lišily v informacích o tom, jak šéf ISWAP zemřel.

ISWAP byl původně součástí povstalecké skupiny Boko Haram, která už 12 let bojuje proti nigerijským ozbrojeným silám, píše agentura Reuters. Abubakar Shekau v roce 2015 vyhlásil věrnost Islámskému státu, avšak o rok později tato teroristická organizace označila Al-Barnawiho vůdcem své západoafrické sekce. Shekau tento krok odmítl a džihádistické skupiny se rozdělily a obrátily proti sobě.

Francie uzavře v severním Mali několik svých základen a sníží počet vojáků téměř na polovinu

Číst článek

Podle BBC se toho ví o Al-Barnawim poměrně málo, panuje přesvědčení, že to byl nejstarší syn zakladatele Boko Haram Mohammeda Yusufa a jmenoval se pravým jménem Habib Yusuf.

V porovnání s Shekauem byl považován za relativně umírněného a vyhýbal se extrémním praktikám Boko Haram jako využívání dětí coby dětských sebevražedných atentátníků.

Letos v červnu Al-Barnawi oznámil, že jeho rival Shekau spáchal sebevraždu, když prchal před pronásledovateli z ISWAP a sám na sobě odpálil nálož. Boko Haram později jeho smrt potvrdil.

Konflikt mezi islamistickými povstalci a nigerijskými ozbrojenými silami si od roku 2009 na severovýchodě země vyžádal téměř 36 000 mrtvých a dva miliony lidí jsou vysídleny, uvedla agentura AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme