Neznámí útočníci zabili na severu Nigérie 66 lidí. Třetinu obětí tvoří děti

Neznámí útočníci zabili ve státě Kaduna na severu Nigérie 66 lidí, včetně 12 žen a 22 dětí. Informoval o tom v pátek místní guvernér. Podle deníku Vanguard vláda povolala bezpečnostní složky, které se snaží pachatele dopadnout. V sobotu čekají Nigérii prezidentské a parlamentní volby, v pohotovosti jsou proto po celé zemi desítky tisíc vojáků a policistů.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Kaduna na severu Nigérie. | Zdroj: commons.wikimedia.org | CC BY-SA 3.0,©

Podle guvernéra se našla těla obětí v několika vesnicích v oblasti kolem města Kajuru. Čtyři lidé řádění útočníků se zraněními přežili a jsou nyní v nemocnici.

Sebevražedný atentátník zabil na severu Sýrie nejméně 18 lidí včetně amerických vojáků

Číst článek

Stát Kaduna leží na hranici mezi křesťanským jihem země a severní částí, obývanou převážně muslimy. Právě na severu nigerijská vláda už od roku 2009 bojuje proti povstalcům z islamistického hnutí Boko Haram.

Boje s radikály jsou ale mnohem častější ve státech Borno, Adamawa a Yobe. Právě v Bornu se nachází město Rann, kde teroristé z Boko Haram koncem ledna zabili přes 60 lidí.

Stát Borno je fakticky centrem konfliktu s islamisty, který trvá už deset let a vyžádal si přes 27 000 mrtvých. Odhaduje se, že do svých domovů se kvůli bojům stále nemůže vrátit 2,5 milionu obyvatel oblasti u Čadského jezera.

Podle nedávné zprávy Afrického centra pro strategická studia (ACSS) však loni počet útoků ze strany Boko Haram klesl. Podle těchto propočtů jich bylo 444, zatímco o rok dříve 595.

Boj s islamisty je jedním z hlavních témat nadcházejících prezidentských voleb. Současný prezident Muhammadu Buhari, který se nyní uchází o druhý mandát, sliboval už před svým prvním zvolením před čtyřmi lety, že se s radikály vypořádá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme