Všech 279 unesených dívek z internátní školy v Nigérii je na svobodě. Jde o druhý případ za dva týdny

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na úterní sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie | Foto: Afolabi Sotunde | Zdroj: Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média.

Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

„Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe,“ uvedl Matawalle. „Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí,“ dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy.

Další únos v Nigérii. Na školu na severozápadě země zaútočili ozbrojenci, pohřešuje se 300 dívek

Číst článek

Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Vláda opakovaně odmítla, že by únoscům vyplácela výkupné. Prezident Muhammadu Buhari ale v pátečním prohlášení vyzval vlády jednotlivých nigerijských států, aby „přehodnotily svou politiku odměňování banditů penězi a vozidly“. Varoval, že takový postup se může ošklivě vymstít.

V roce 2014 radikálové z Boko Haram unesli ve městě Chibok na severovýchodě země skoro 300 dívek. Jen polovinu z nich se podařilo najít či osvobodit. Ostatní dívky zřejmě zahynuly nebo byly provdány za džihádisty. Některé z nich kvůli indoktrinaci odmítly radikály opustit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme