Nigérie přišla s řešením, jak zabránit únosům. Lidem, kteří zaplatí výkupné, hrozí až 15 let vězení

Nigerijský senát schválil zákon, který bude trestat 15 lety vězení vyplacení výkupného za rukojmí. V případě, že rukojmí v zajetí zemře, může být únosce odsouzen k trestu smrti. Gangy únosců působí hlavně na severu země a unesly v minulých letech tisíce lidí. Mezi roky 2011 a 2020 vláda a rodiny za osvobození rukojmích zaplatily přes 18 milionů dolarů (421 milionů korun).

Abuja Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídka v nigerijském městě Kaduna.

Hlídka v nigerijském městě Kaduna. | Foto: Afolabi Sotunde | Zdroj: Reuters

Jak informovala stanice Al-Džazíra, obětí únosců jsou studenti, vesničané i motoristé. Gangy při svých výpadech pozabíjely tisíce lidí.

Prezident Muhammadu Buhari letos začal gangy únosců označovat za teroristy, avšak únosy pokračují téměř denně. Jenom za čtyřměsíční období mezi prosincem roku 2020 a následujícím březnem unesli ozbrojenci na severu země 760 studentů, většinu z nich z internátních škol.

V Nigérii bylo po 42 dnech zajetí vysvobozeno 100 vesničanů. Ozbrojenci unesli hlavně mladé matky

Číst článek

Při únosu v prosinci 2020 se dostalo do rukou gangů 300 chlapců z internátní školy v Kankaře. Propuštěni byli za šest dní a vláda popřela, že za ně zaplatila výkupné.

Zákon má mnoho kritiků, ale vláda ho obhajuje tvrzením, že zabrání teroristickým skupinám v praní peněz a odradí od únosů. Zástupci Amnesty International ale upozornili, že přísné tresty mohou ohrozit rukojmí i jejich rodiny.

Nigerijské úřady se snaží vypořádat se s únosci i jinými způsoby – v dubnu zablokovaly službu pro více než 70 milionů neregistrovaných telefonních čísel ve snaze ztížit únoscům kontaktovat rodiny a požadovat výkupné.

Právník a lidskoprávní aktivista Festus Ogun řekl, že zákon neřeší hlavní příčinu nigerijských bezpečnostních problémů a ohrožuje životy rukojmích. „Když nedokážete lidi ochránit, proč je trestáte za to, že se snaží chránit se sami?“ řekl na adresu tvůrců zákona.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme