Islamisté obsadili vojenskou základnu v Nigérii. Stovky lidí musely uprchnout z domovů

Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci získali kontrolu nad základnou u města Marte v severovýchodní Nigérii, informovala v sobotu agentura Reuters. Povstalci přitom zaútočili na Marte v oblasti Čadského jezera jen dva měsíce poté, co se místní lidé mohli díky vládnímu programu vrátit do svých domovů po vynuceném pobytu v jiných částech Nigérie.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigerijští vojáci (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Páteční událost podle Reuters podtrhuje, nakolik je bezpečnostní situace na severovýchodě země nejistá. V oblasti jsou aktivní uskupení Boko Haram a Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP). Zdroje agentury se domnívají, že za ofenzivou na Marte stojí právě ISWAP.

Radikálové z Boko Haram v Nigérii povraždili v den voleb 43 zemědělců

Číst článek

Armádní zdroj agentuře AFP sdělil, že nigerijská armáda utrpěla ztráty na životech i na vybavení, ale stále shromažďuje přesné informace.

ISWAP, který má vazby na Islámský stát, se v roce 2016 oddělil od uskupení Boko Haram a operuje především v oblasti Čadského jezera, regionu na hranicích s Nigérií, Čadem, Kamerunem a Nigerem. Střety mezi nigerijskými silami a Boko Haram si od roku 2009 vyžádaly 35 000 životů a vyhnaly z domovů téměř dva miliony lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme