Prezidentské a parlamentní volby v Nigérii provázely zmatek i útoky teroristů z Boko Haram

Zmatky a násilím byly leckde poznamenány sobotní prezidentské a parlamentní volby v Nigérii. Zatímco v největším nigerijském městě Lagosu i jinde už vpodvečer začalo sčítání hlasů, na řadě míst, kde se otevření volebních místností zdrželo, voliči ještě hlasovali, informovaly agentury.

Tento článek je více než rok starý.

Abuja Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V prezidentských volbách jsou favority stávající hlava státu Muhammadu Buhari a hlavní opoziční kandidát Atiku Abubakar

V prezidentských volbách jsou favority stávající hlava státu Muhammadu Buhari a hlavní opoziční kandidát Atiku Abubakar | Foto: Nyancho NwaNri | Zdroj: Reuters

Volby poznamenalo nervozitou už jejich posunutí o týden. Rozhodla o něm Nezávislá národní volební komise (INEC) minulou sobotu jen několik hodin před otevřením volebních středisek, kdy se někteří z 84 milionů voličů již vydali poměrně daleko hlasovat.

Neznámí útočníci zabili na severu Nigérie 66 lidí. Třetinu obětí tvoří děti

Číst článek

Volby podle zpráv z míst provázela řada incidentů a také ozbrojených akcí extremistů, kteří někde zaútočili ještě před začátkem hlasování. Více volebních středisek se otevřelo se zpožděním kvůli čekání na volební materiál i na členy volebních komisí.

Buhari vs Abubakar

V prezidentských volbách jsou favority stávající hlava státu Muhammadu Buhari a hlavní opoziční kandidát Atiku Abubakar. Podle pozorovatelů jsou jejich šance vyrovnané a výsledek hlasování bude zřejmě těsný. Nicméně podle agentury AP ve volebním okrsku Abubakarova bydliště už byly hlasy sečteny a zřejmě zvítězil Buhari, kterého podpořilo 186 voličů, zatímco jeho soupeře 167.

Celkové výsledky voleb se očekávají během dvou až čtyř dnů, poznamenala AP.

Nigerijská armáda pokračuje v tažení proti Boko Haram. Za týden zabila přes 280 členů organizace

Číst článek

Bývalý vojenský diktátor muslimského vyznání Buhari byl prezidentem zvolen v demokratických volbách v roce 2015, kdy ve funkci nahradil křesťana z jihu Goodlucka Jonathana. Buhariho protikandidát miliardář Atiku Abubakar býval v letech 1999 až 2007 viceprezidentem za vlády prezidenta Oluseguna Obasanja.

Útoky Boko Haram

Krátce před otevřením volebních místností v Nigérii v sobotu zaútočili ozbrojení radikálové na město Maiduguri na severovýchodě země. Podle bezpečnostních úřadů metropoli státu Borno napadli dělostřeleckou palbou extremisté z teroristické skupiny Boko Haram s cílem narušit volby.

Agentura Reuters napsala, že stovky lidí musely utéct ze svých domovů po útoku zřejmě islamistických radikálů ve městě Geidam, které leží v nigerijském státě Yobe. Podobné, ale údajně rovněž zmařené incidenty, byly podle úřadů hlášeny i z některých dalších míst země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme