Nigérii ničí ropná katastrofa už padesát let

V Mexickém zálivu uniká denně okolo šedesáti tisíc barelů ropy do moře. Výbuch na plošině Deepwater Horizon je označován za největší ekologickou katastrofu v dějinách lidstva, ale mimo zájem ekologických aktivistů i médií už padesát let ničí ropa deltu Nigeru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na řece Niger se modlí, těží ropa a taky emigruje

Na řece Niger se modlí, těží ropa a taky emigruje | Foto: Fotobanka stock.xchng

Řada malých i velkých úniků postupně zamořuje krajinu. A lidem, kteří v deltě žijí nikdo nepomáhá.

Lidé žijící v deltě Nigeru závidí Američanům jejich ekologickou katastrofu. Nejenže těch osm milionů barelů ropy, které podle odhadů zatím do Mexického zálivu vytekly zní směšně v porovnání s více než 100 miliony barelů, které podle ekologických aktivistů vytekly v Nigérii od šedesátých let minulého století. Ale navíc společnost BP musí odškodnit všechny obyvatele zálivu, kterých se katastrofa nějak dotkne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ondřeje Boudy o unikající ropě v Nigérii

O něčem takovém si Nigérijci mohou nechat jenom zdát.

„Tady v deltě máme obrovskou ropnou krizi. Ale není to ani tolik vina těžařských společností jako federální vlády. Té totiž nerostné bohatství patří. A ona nechrání zájmy občanů. Pro vládu jsou důležitější zahraniční investice než životní prostředí a životy vlastních občanů,“ vysvětluje Ifanga Ilali jeden z nigérijských rybářů, který přišel kvůli ropným skvrnám o živobytí.

Těžařské společnosti využívají toho, že v Nigérii po nich nikdo nevyžaduje ochranu životního prostředí ani modernizaci vrtů či potrubí. Zastaralé technologie ale často způsobí únik a někdy i výbuch ropy. Odhadem dochází k jednomu novému úniku ropy každý den.

Některé ale vytékají dlouhá léta, protože nikdo popraskané potrubí neopraví. A běžné jsou i smrtelné nehody.

Ropa přilákala Číňany

„Ropa je to nejhorší, co mě v životě potkalo. Přišel jsem o živnost, kterou mi odkázal můj otec. A teď je celá moje rodina odkázaná na dobrou vůli přátel. Navíc nikdy nevím, kdy se stane něco ještě horšího. Vlastně ani nemáme kontrolu nad vlastními životy, ani nad tím zda vůbec přežijeme. Myslím, že dokážu ovlivnit tak čtyřicet procent. Ale těch zbylých šedesát je v rukou božích,“ dodává Ifanga Ilali.

A vypadá to, že situace v deltě Nigeru se v dohledné době nezlepší. Tamní vláda chce i nadále vytěžit z ropy, co nejvíce peněz. V květnu podepsala smlouvu s Čínou, která má investovat 23 miliard dolarů do tří nových rafinérií.

Ale ani Čína nemá dobrou pověst, když jde o ochranu životního prostředí. Nedávno si například kapitán čínské nákladní lodi chtěl zkrátit cestu přes velký bariérový útes u břehů Austrálie. Vyjel z povoleného koridoru a naboural do útesu. Škody, které napáchal se budou hojit dlouhá desetiletí.

Ondřej Bouda, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme