Nigerijská armáda prý tento týden zabila už 300 radikálů z Boko Haram

Nigerijská armáda už prý od pondělí zabila nejméně 300 radikálů z islamistických milic Boko Haram. Stalo se tak na severovýchodě země při snaze o znovudobytí 11 měst a vesnic. Za účelem boje proti Boko Haram chtějí Nigérie, Kamerun, Čad, Niger a Benin vytvořit mezinárodní misi o síle téměř 9000 mužů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akce proti radikálům z Boko Haram se účastní i kamerunští vojáci | Zdroj: Reuters

Radikálové z Boko Haram v poslední době zintenzivnili své akce. Snaží se především zmařit všeobecné volby v Nigérii, které se mají konat 28. března, a zřídit na dobytých územích na severovýchodě země chalífát.

„Statistické údaje za poslední tři roky jsou varující. Loni bylo obětí už přes 30 tisíc. A hlavně se to rozrůstá, stává se z toho mezinárodní problém. Už to není jen nigerijské území, ale zájem o bezpečnost se projevuje i v Čadu, Kamerunu a Nigeru,“ upozornil afrikanista Vladimír Klíma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Nigérii a okolních zemích popsal afrikanista Vladimír Klíma

Před Boko Haram navíc od roku 2009 prchly z domovů více než tři miliony lidí, což představuje velkou zátěž pro okolní státy. Oblast je totiž poměrně chudá a nabízí jen velmi málo pracovních příležitostí.

„Problém, je také v tom, že v muslimském prostředí mají tu a tam Boko Haram své sympatizanty a opěrné body. Oni se snaží na územích, která získávají buď dočasně, anebo možná na delší dobu, to se vlastně ani neví, zavádět islámské právo včetně drastických opatření,“ dodal Klíma.

Hospodářské společenství středoafrických států přislíbilo poskytnout polovinu ze 100 milionů dolarů, které jsou potřebné na zřízení společné vojenské mise. To, že se africké země rozhodly spolupracovat v boji proti Boko Haram, považuje Vladimír Klíma za krok správným směrem.

Mezinárodní kontingent pěti afrických zemí proti Boko Haram | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme