Nikaragua a Kostarika se přou o hranice. Vinu nese Google

Územní spor mezi Nikaraguou a Kostarikou skončí u mezinárodního tribunálu v Haagu. Oba středoamerické státy se přou o to, kudy přesně vede jejich společná hranice. V rozepři figuruje společnost Google, podle jejíchž map se řídili vojáci vztyčující vlajku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Panama na satelitním snímku | Foto: NASA/Visible Earth, public domain

Nikaragujské vojsko překročilo hraniční řeku a vztyčilo vlajku nad kostarickým územím. Google uznal, že v mapách je skutečně chyba, kterou opraví. Nikaragujští vojáci však odmítají oblast opustit, a spor tedy skončí u mezinárodního tribunálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Ondřejem Boudou o sporu mezi dvěma středoamerickými státy

Soudci v Haagu se ovšem nebudou takovým případem zabývat poprvé. Stejný konflikt řešili asi před rokem a půl. Celá kauza má pravděpodobně původ v chybném překladu smlouvy z 19. století, která tak umožňuje oběma státům činit si nárok na sporné území. Google je tedy v tomto případě spíše záminkou.

Moderní informační technologie způsobuje problémy často. Nedávno si například polští vojáci v Afghánistánu stěžovali, že podle navigace se nachází kdesi v Africe. Britští tankisté vracející se ze cvičení místo do kasáren dojeli na zahradu stejnojmenného domu vzdáleného asi 24 kilometrů od skutečného cíle.

Mnoho podobných případů se stalo i civilním obyvatelům. Chyba navigace může například za smrt španělského řidiče, kterého v noci navedla do vodní nádrže a on už nestihl vyplavat ven. Český řidič kamionu pro změnu uvízl tři dny v Británii poté co slepě poslouchal navigaci, a uvízl v úzké uličce.

Někteří žádají vymazání z Google Maps

Rekordmanem v tomto směru je zřejmě turecký řidič kamionu, který vezl náklad do Gibraltaru, tedy britského území na jihu Španělska. Skončil ale v městečku v Británii vzdáleném od původního cíle více jak 2500 kilometrů.

Lidé se snaží těmto omylům zabránit. Například jedna z britských vesniček na úzkou cestu vedoucí k místnímu přívozu pro pěší vyvěsila ceduli s nápisem chyba satelitní navigace. Řidiči si totiž často myslí, že tam vede most. Další vesnice žádá o úplné smazání z mapy, protože obyvatelé už přestali počítat, kolik kamionů u nich uvízlo.

Ondřej Bouda, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme