Chamorrová, Cruz i Maradiaga. Nikaragujská policie zatkla dalšího možného kandidáta na prezidenta

Nikaragujská policie zatkla dalšího možného opozičního kandidáta do listopadových prezidentských voleb. Je to už třetí zadržený potenciální vyzyvatel současné hlavy státu Daniela Ortegy za poslední týden, uvedla agentura AP. Policie podle ní Félixe Maradiagu vyšetřuje kvůli údajným zločinům, které „poškozují zájmy národa“. Mluvčí koalice, za níž by Maradiaga chtěl kandidovat, v úterý uvedl, že policie opozičníka při zadržení zbila.

Managua Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Možný kandidát na prezidenta Nikaraguy Félix Maradiaga | Foto: Carlos Herrera | Zdroj: Reuters

Maradiaga ještě před zatčením řekl, že ho policie vyslýchala čtyři hodiny v souvislosti s jeho vedením nevládní organizace zaměřené na ekonomický výzkum, zjišťovala, zda je napojen na pašeráky drog a zda během svých cest do Spojených států požadoval sankce proti Nikaragui.

Nové ministerstvo pro vesmír se v Nikaragui setkalo s posměchem. V zemi chybí lidem jídlo i benzin

Číst článek

Opozičník vyšetřovatelům podle svých slov odpověděl, že postihy žádal, ale nikoliv k „potrestání lidí, ale zaměřené na vládní činitele, kteří se dopustili zločinů proti lidskosti“.

Minulý týden soud nařídil domácí vězení opoziční političce a novinářce Cristianě Chamorrové a podle agentury AFP jí předběžným opatřením zbavil možnosti ucházet se o veřejný úřad.

Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Chamorrová je vyšetřována kvůli podezření z praní špinavých peněz. Politička obvinění označuje za vykonstruovaná a za snahu autoritářského režimu vyřadit ji z listopadových voleb.

V sobotu pak policie zadržela někdejšího velvyslance ve Spojených státech Artura Cruze Sequeiru na základě kontroverzního zákona o „vlastizradě“, který byl schválen loni v prosinci. V pondělí soud Cruzovi nařídil tříměsíční vazbu, podotkla AP.

Kritika Ortegova režimu

Podle představitelky amerického ministerstva zahraničí Julie Chungové zadržení opozičních politiků „ukazuje nade vší pochybnost, že Ortega je diktátorem“. Již dříve Chungová varovala, že Nikaragua se čím dál více vzdaluje demokratickým standardům.

Krok k ‚národnímu usmíření.‘ Nikaragujský režim propustil na svobodu 91 politických vězňů

Číst článek

Bývalý partyzánský vůdce Ortega vládne ve středoamerické zemi už 14 let a ve volbách 7. listopadu se bude ucházet o čtvrtý mandát. Ortega, jehož manželka Rosario Murillová je už čtyři roky viceprezidentkou země, se podle opozice drží u moci díky manipulaci voleb a represím vůči svých oponentům.

Šéf Organizace amerických států (OAS) Luis Almagro už dříve kritizoval letošní volební reformu přijatou nikaragujským parlamentem, který ovládá Ortegova strana.

Reforma omezuje účast mezinárodních pozorovatelů a zakazuje kandidovat lidem, kteří podporují mezinárodní sankce vůči Ortegově vládě přijaté kvůli porušování lidských práv. Minulý měsíc ústřední volební komise zablokovala kandidaturu dvěma opozičním stranám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme