Amnesty: Nikaragujský prezident využívá k potlačování protestů ‚prorežimní mládež a motorkáře‘

Vláda nikaragujského prezidenta Daniela Ortegy využívá ke krvavému potlačování opozičních protestů polovojenské skupiny svých stoupenců. Ozbrojenci mnohdy vybavení poloautomatickými zbraněmi své akce mnohdy koordinují s bezpečnostními složkami. Uvedla to světová lidskoprávní organizace Amnesty International (AI), která vyzvala k nezávislému vyšetření situace v zemi, kde během více než měsíce protestů zemřelo přes 80 lidí.

Managua Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista míří zbraní na muže na motorce během protestů proti nikaragujskému prezidentovi Danielu Ortegovi | Zdroj: Reuters

Demonstrace, v jejichž čele stojí univerzitní studenti a zaměstnanecké organizace, propukly v polovině dubna kvůli vládní penzijní reformě. Ta předpokládala snížení důchodů a zvýšení příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální pojištění.

Po masových demonstracích, které se z hlavního města rozšířily do dalších měst, vláda od reformy ustoupila. Protestní akce ale pokračují a Nikaragujci požadují odstoupení prezidenta a jeho manželky, která je rok viceprezidentkou.

Penzijní reforma vyvolala v Nikaragui krvavé protesty. Mezi mrtvými je i novinář

Číst článek

Podle AI se na potlačování demonstrací a útocích na jejich účastníky podílejí skupiny složené z prorežimní mládeže či motorkářů. Většina z násilných činů byla podle organizace spáchána těmito skupinami, o jejichž spojení s vládou svědčí dva fakty. Jednak se činy odehrávají za přítomnosti bezpečnostních složek či v koordinaci s nimi, uvedla AI.

„A za druhé, police nepronásleduje pachatele po dokonání činu, ale místo toho jim umožní uprchnout z místa a ztratit se,“ dodala organizace ve zprávě citované stanicí BBC.

Před týdnem začaly za zprostředkování katolické církve rozhovory mezi vládou a opozicí, které ale po čtyřech dnech ztroskotaly. Opozice požaduje vypsání předčasných voleb a změnu volebních zákonů. Ortegovu vládu viní z porušování lidských práv a brutálního potlačování demonstrací. Vláda trvá na okamžitém ukončení blokád silnic demonstranty.

Situaci v zemi již zkoumala mezivládní komise amerických států, podle níž dochází v Nikaragui k vážnému porušování lidských práv a nadměrnému používání síly ze strany bezpečnostních orgánů a ozbrojených skupin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme