Nové ministerstvo pro vesmír se v Nikaragui setkalo s posměchem. V zemi chybí lidem jídlo i benzin

V Nikaragui vzniklo ministerstvo pro „mimozemské vesmírné záležitosti, Měsíc a další vesmírná tělesa“, což ve středoamerické zemi, která se od protivládních protestů před třemi lety potýká s mnoha problémy, vyvolalo pobavené reakce na sociálních sítích. Napsala o tom agentura AP.

Managua Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Nikaragui vzniklo ministerstvo pro „mimozemské vesmírné záležitosti, Měsíc a další vesmírná tělesa“, což ve středoamerické zemi, která se od protivládních protestů před třemi lety potýká s mnoha problémy, vyvolalo pobavené reakce na sociálních sítích (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Nikaragua čelí od potlačení hromadných protestů v roce 2018 hluboké ekonomické krizi, a není zcela jasné, jakou funkci má ministerstvo v zemi, která má problémy se zajištěním jídla, benzinu a vakcín proti covidu-19 pro své občany, přesně splňovat.

Krok k ‚národnímu usmíření.‘ Nikaragujský režim propustil na svobodu 91 politických vězňů

Číst článek

Pro ustanovení vesmírné agentury ve středu hlasovalo 76 zákonodárců nikaragujského parlamentu, v němž má většinu strana prezidenta Daniela Ortegy. Patnáct opozičních poslanců se zdrželo hlasování.

Ministerstvo bude pod kontrolou nikaragujské armády, která ale žádný vesmírný program nemá. Předseda nikaragujské akademie pro geografii a dějiny Jaime Incer Barquero věc okomentoval slovy: „Nikaragua nemá dostačující vesmírné observatoře. Jako země nemáme na podnikání takovéhoto výzkumu vědeckou kapacitu.“

Na sociálních sítích se rychle začaly šířit memy s Ortegou a jeho ženou, viceprezidentkou Rosario Murillovou, oblečenými ve skafandrech. Další zobrazují příslušníky nikaragujské policie při vyvlastňování Měsíce v referenci na Ortegovo zabírání budov médií nebo organizací občanské společnosti, jejichž směřování se prezidentovi nezamlouvalo.

Čínský miliardář bez miliard. Místo nikaragujského průplavu je prašná silnice, místní na to stále doplácí

Číst článek

Organizace na obranu lidských práv ve čtvrtek uvedly, že budou v pondělí na zahájení zasedání Rady OSN pro lidská práva požadovat nekompromisní řešení nikaragujské lidskoprávní krize.

„V Nikaragui dochází k porušování lidských práv a jejich stav vyžaduje (zahraniční) misi, která by doporučila řešení pro překonání problémů a pro návrat k normálu před volbami,“ uvedl Clément Nyaletsossi Voule, který se v OSN zabývá právem na svobodná shromáždění a sdružení.

Očekává se, že Ortega se bude v listopadových volbách ucházet o čtvrté funkční období. Pokud vyhraje, zahájí svůj třetí nepřerušený mandát od roku 2007.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme