Nikaragua musí zbořit základny a zaplatit odškodnění. Neoprávněně obsadila území Kostariky

Kostarika vyhrála územní spor s Nikaraguou o část východního pobřeží. Rozhodl o tom Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Sporný ostrov Portillos v Karibském moři obsadila Nikaragua v roce 2010. Následně rozšířila tamní deltu řeky San Juan, vykácela okolní lesy a v moři vystavěla ropné plošiny. Nejvyšší soud OSN teď ale Nikaragui nařídil, aby své základny zbořila a Kostarice za způsobené škody zaplatila v přepočtu přes 7 a půl milionu korun.

San José/Managua Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikaragujci manifestující podporu nárokům na sporný ostrov Portillos | Foto: Juan Carlos Ulate | Zdroj: Reuters

Prezident Kostariky Luis Guillermo Solis verdikt soudu označil za historické rozhodnutí. „Toto rozhodnutí má nejen obrovský geopolitický význam, ale také ekonomický. Nikaragua totiž prodala ropné plošiny na území, které teď připadne Kostarice. Plošiny necháme odstranit a za ty ekologické škody dostaneme kompenzace,“ řekl prezident.

Kostarika původně za škody na životním prostředí požadovala 17x vyšší odškodné. Ministr zahraničí Manuel Gonzales ale agentuře Reuters řekl, že je spokojený i se soudem určenou částkou. Nikaragua ji musí zaplatit do 2. dubna.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme