Krok k ‚národnímu usmíření.‘ Nikaragujský režim propustil na svobodu 91 politických vězňů

Nikaragujský režim autoritářského prezidenta Daniela Ortegy v pondělí podmínečně propustil 91 politických vězňů, kteří byli zatčeni během téměř dvouletých protivládních protestů. Vláda krok vysvětlila tím, že chce přispět k „národnímu usmíření“, informoval místní tisk. Nevládní organizace pro lidská práva upozornila, že za mřížemi je v této středoamerické zemi stále 65 politických vězňů.

Managua Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Amaya Coppen v obětí matky. Dívky je jednou z 15 lidí, kteří byli zatčeni v polovině listopadu kvůli tomu, že nesli vodu matkám politických vězňů držících hladovku v kostele ve městě Masaya nedaleko Managuy.

Amaya Coppen v obětí matky. Dívky je jednou z 15 lidí, kteří byli zatčeni v polovině listopadu kvůli tomu, že nesli vodu matkám politických vězňů držících hladovku v kostele ve městě Masaya nedaleko Managuy. | Zdroj: Profimedia

Mezi propuštěnými je i skupina 15 lidí, kteří byli zatčeni v polovině listopadu kvůli tomu, že nesli vodu matkám politických vězňů držících hladovku v kostele ve městě Masaya nedaleko Managuy. Skupina mladých lidí, v níž byla i belgicko-nikaragujská studentka Amaya Coppensová, byla zatčena za držení zbraní, podle opozičních médií ale žádné zbraně neměli.

Policisté v Nikaragui obušky zbili nejméně sedm novinářů. Požadovali informace o razii v redakci

Číst článek

Někteří z propuštěných už na sociálních sítích uvedli, že budou pokračovat v boji za svobodu a za propuštění všech politických vězňů. „Jsme venku! Svobodu pro Nikaraguu!“ napsala například na twitteru jedna z propuštěných Olga Valleová. „Režim si musí uvědomit, co dokáže lid, když se sjednotí,“ uvedla Coppensová.

Demonstrace v Nikaragui vypukly v polovině dubna 2018 jako manifestace proti vládní důchodové reformě, posléze přerostly v masové protesty za odstoupení prezidenta Ortegy. Bývalý partyzánský vůdce, který stál v čele Nikaraguy také v 80. letech, je nyní prezidentem už 13 let a jeho manželka Rosario Murillová je tři roky viceprezidentkou. U moci se Ortega podle opozice drží díky manipulaci voleb a potlačování opozice.

Protivládní protesty v Nikaragui si od dubna 2018 vyžádaly podle Meziamerické komise pro lidská práva nejméně 328 obětí, většina z nich zemřela na následky brutálního zásahu policie. Ortegova vláda přiznává „pouze“ 200 obětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme