Nikdo neví, kolik rukojmích je ještě naživu, říká člen vedení Hamásu. Z psychické újmy zajatců viní Izrael

Nikdo neví, kolik ze 116 rukojmích, které radikální hnutí Hamás od 7. října nadále zadržuje v Pásmu Gazy, je naživu. Vysoký představitel hnutí Usáma Hamdán to řekl v rozhovoru se stanicí CNN. Z psychické újmy čtyř nedávno zachráněných rukojmích obvinil Izrael, ačkoli zdravotníci potvrdili, že tři muži a jedna žena psychickému násilí čelili v zajetí, píše deník The Times of Israel.

Gaza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usáma Hamdán

„Potřebujeme od Izraelců jasný souhlas s ukončením bojů, kompletní stažení z Gazy," uvedl Hamdán | Foto: Mohamed Azakir | Zdroj: Reuters

„O tom vůbec nic nevím. Nikdo o tom vůbec nic neví,“ reagoval příslušník hnutí na otázku CNN, kolik zadržených ještě žije. „Jsem přesvědčený, že pokud mají (rukojmí) psychické problémy, může za to Izrael a to, co provádí v Gaze,“ dodal. Rukojmí podle něj byli ze zajetí propuštěni v lepším stavu, než v jakém byli uneseni.

Odplata za zabití velitele abú Táliba. Hizballáh zahájil mohutný dronový útok na Izrael

Číst článek

Hamdán také vysvětlil, proč Hamás, který USA a EU považují za teroristickou organizaci, odmítl návrh dohody o příměří. Předtím, než by mělo začít vyjednávání o osvobození rukojmích z jedné i druhé strany konfliktu, musí Izrael nejprve přistoupit na úplné zastavení bojů, domnívá se Hamdán.

„Potřebujeme od Izraelců jasný souhlas s ukončením bojů, kompletní stažení z Gazy, které umožní Palestincům určit si vlastní budoucnost, a aby naše území přestali obléhat. Pak můžeme začít jednat o férové dohodě o výměně zajatců,“ cituje izraelský deník Hamdánovo prohlášení pro CNN.

Příměří bude mít tři fáze

Návrh příměří oznámený americkým prezidentem Joem Bidenem předpokládá tři etapy. Po zastavení bojů a propuštění části rukojmích držených Hamásem za palestinské vězně se má izraelská armáda stáhnout z obydlených oblastí Gazy a umožnit palestinským civilistům návrat domů.

Zbývající rukojmí mají být propuštěni ve druhé fázi, kdy se rovněž mají trvale ukončit boje a izraelská armáda se má zcela stáhnout z Pásma Gazy. Poslední fáze počítá s obnovou zničeného Pásma Gazy. Hamás s dohodou na obecné rovině souhlasí, vyjádřil ale obavy, zda ji Izrael bude dodržovat, píše Reuters.

V Gaze lidé čelí podmínkám podobným hladomoru, říká šéf Světové zdravotnické organizace

Číst článek

Představitele Hamásu dále odmítl zprávy deníku The Wall Street Journal, podle nichž lídr Hamásu v Gaze Jahjá Sinvár „vítá“ smrt civilistů v Gaze jako „nezbytnou oběť“.

„Je to falešná zpráva, kterou si vymyslel někdo, kdo není Palestinec. Do The Wall Street Journal tato zpráva dorazila jako pokus, jak na Hamás vyvinout tlak a vyprovokovat našeho vůdce,“ uvedl Hamdán.

Izraelská vojenská operace v Pásmu Gazy byla spuštěna v reakci na teroristický útok Hamásu ze 7. října, při němž přišlo o život 1200 lidí a dalších 250 jich bylo odvlečeno do zajetí.

Ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem tvrdí, že izraelští vojáci už připravili o život 37 232 Palestinců, 85 037 jich bylo zraněno. Údaje není možné nezávisle ověřit. Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua uvádí, že neútočí na civilisty, ale pouze na členy hnutí Hamás.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme