Nikdy jsme neměli odjet do USA, říká matka atentátníků z Bostonu. Vinu synů odmítá

Zubejda Carnajevová odmítá, že by její synové Tamerlan a Džochar spáchali útok na bostonské maratonce. Na tiskové konferenci v dagestánské Machačkale litovala, že se její rodina před více než 10 lety odstěhovala do USA. Teď se tam má spolu s bývalým manželem vydat pro ostatky staršího syna, které chtějí pohřbít v Dagestánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zubejda Carnajevová na tiskové konferenci v Machačkale se svým bývalým manželem a otcem podezřelých

Zubejda Carnajevová na tiskové konferenci v Machačkale se svým bývalým manželem a otcem podezřelých | Zdroj: Reuters

Zubejda Carnajevová dnes v Machačkale předstoupila před novináře spolu se svým bývalým manželem a otcem obou podezřelých bratrů. Na otázku novinářů, zda bere na vědomí závěry amerických vyšetřovatelů, že její synové spáchali atentát, odpověděla, že se s tím nikdy neztotožní a výsledky vyšetřování nepřijme.

Matka podezřelých atentátníků obvinila americkou policii z bezdůvodného zabití staršího syna Tamerlana a také z toho, že jí americké úřady nedovolí v průběhu vyšetřování setkat se s mladším synem Džocharem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tiskovou konferenci rodičů Tamerlana a Džochara Carnajevových, podezřelých z útoku na bostonský maraton sledoval redaktor Štěpán Macháček

Zubejda byla na tiskové konferenci velmi emotivní. Když se sama sebe ptala, proč vlastně do Spojených států jezdila, propukla v pláč.

„Teď bych byla rozhodně radši, kdybych v Americe nežila. Proč jsem tam vůbec jezdila, proč? Věřila jsem, že nás může Amerika ochránit, nás i naše děti, že to pro nás bude bezpečné. Ale co se stalo: Amerika mi vzala mé děti.“

Zubejda vypovídala i pro televizi CNN, kde říkala, že se její rodina seznámila s mužem arménského původu Mišou. Ten jim prý otevřel oči pro islám. Vyšetřovatelé se teď zabývají možností, že by to mohla být osoba, která stála za radikalizací obou bratrů.

Pozornosti vyšetřovatelů neuniká ani cesta Tamerlana v roce 2012 na Kavkaz. Pátrají po tom, jestli se tam nezúčastnil výcviku v táboře islámských extremistů.

Džochar Carnajev, který zatím leží se zraněními v nemocnici, v rámci možnosti vypovídá a spolupracuje s vyšetřovateli. Přiznal, že společně s bratrem cítili nenávist ke Spojeným státům za jejich vojenskou angažovanost v muslimských zemích, v Iráku a v Afghánistánu.

Vyšetřovatelé se zabývají také možností, že se bratři mohli radikalizovat přes internet a že vlastně nebyli součástí žádných teroristických sítí.

Štěpán Macháček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme