Nikdy více Hirošimu, skandovali Japonci v den výročí svržení atomové bomby

Hirošima se opět stala světovou metropolí míru. Desetitisíce Japonců si totiž připomněly památku obětí prvního atomového útoku. Při této příležitosti pak vyzvaly svět k jadernému odzbrojení. Vzpomínkové ceremonie se nedaleko epicentra výbuchu zúčastnili i japonský premiér Šinzó Abe a americká velvyslankyně Caroline Kennedyová.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko si připomíná 70. výročí od svržení první jaderné bomby na Hirošimu

Japonsko si připomíná 70. výročí od svržení první jaderné bomby na Hirošimu | Foto: Robert Mikoláš

V 8 hodin a 15 minut se nad centrem Hirošimy rozezněl zvon a následné ticho „rušily“ jen všudypřítomné cikády.

Celé město se v tu chvíli zastavilo a lidé minutou ticha uctili památku obětí.

V panujícím horku stáli se svěšenou hlavou - k zemi se dívali mladí i staří, cyklisté opření o své kolo, i policisté, ať už měli v rukou přilbu, nebo ochranný štít.

Přehrát

00:00 / 00:00

V den 70. výročí svržení atomové bomby na Hirošimu protestovaly desetitisíce Japonců proti jaderným zbraním. Na místě natáčel Robert Mikoláš

O několik desítek vteřin později už ale opět vyrazili do ulic spolu s lidmi protestujícími proti válce i jaderným zbraním.

„Nikdy více Hirošimu, nikdy více Nagasaki, nikdy více Fukušimu“, žádali demonstranti svou vládu i celý svět.

Zatímco mizeli za křižovatkou u Dómu atomové bomby, před touto budovou - navrženou a postavenou českým architektem Janem Letzelem, která zčásti přežila ničivou explozi - dále zůstal klečet na zemi 53letý Takatori.

„Mojí matce bylo deset let, když Američani shodili na Hirošimu jadernou pumu. Přežila, od té doby se ale pořád o něco nebo o někoho bála. Chodím sem proto, abych se alespoň trochu do jejích pocitů vcítil,“ vysvětluje.

Japonsko si připomíná 70. výročí od svržení první jaderné bomby na Hirošimu | Foto: Robert Mikoláš

V ruce drží štětec a na velký papír maluje atomový dóm. Vedle něj leží staré nefunkční kapesní hodinky, vzpomínka na kamaráda, který je získal od rodičů, před šesti lety ale zemřel na leukemii. Zastavily se 6. srpna 1945 v čase 8.15.

Kolem mezitím procházejí studentky s podpisovými archy.

„Ve světě je mnoho nukleárních zbraní a my chceme, aby se jich země, které je vlastní, zbavily, aby je zničily,“ říká patnáctiletá dívka.

Do jednoho z archů se podepisuje i mladý Francouz z Lyonu.

„Myslím si, že je důležité být tady spolu s Japonci a vidět, jak moc chtějí mír. Jsem šťastný, když vidím, jak klidně a přesto důrazně přistupují k této problematice,“ svěřuje se 24letý Artur.

Krátce poté se on i všichni přítomní podívali vzhůru k nebi, odkud před 70 lety přišla smrt, teď k němu ale mířily desítky holubic jakožto symbolů míru.

Hirošima a Nagasaki | Foto: Michal Jindra

Robert Mikoláš, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme