Z revolucionáře a opozičního novináře premiérem Arménie. Kdo je Nikol Pašinjan?

Ještě před měsícem byl dvaačtyřicetiletý Nikol Pašinjan pouze hlučným představitelem nepočetné opozice, odsunuté na okraj arménské reality. Poté se tento vůdce protestního hnutí v Arménii a opoziční poslanec stal tváří „sametové revoluce" a v úterý jej arménský parlament zvolil premiérem.

Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený premiér Arménie Nikol Pašinjan | Foto: Vahram Baghdasaryan/Photolure | Zdroj: Reuters
  • Pašinjan už ve volbě premiéra jednou neuspěl, a to 1. května. Vzápětí propukly protivládní protesty s ještě větší silou a 3. května byl Pašinjan navržen na premiéra znovu. Před dalším hlasováním mu jménem vládní Republikánské strany slíbil podporu předseda jejího poslaneckého klubu.

  • Je zkušený revolucionář. Polovinu života strávil na barikádách, v ilegalitě a také ve vězení. Přitom vždy nabádal k nenásilným protestům.

  • Vedl protesty proti bývalému premiérovi Seržovi Sargsjanovi poté, co Sargsjan po deseti letech prezidentování přesedl do premiérského křesla. Mnohatisícové pokojné protesty šéfa kabinetu nakonec přiměly k odstoupení.

  • Jako redaktor opozičního listu Armenian Times, který ostře kritizoval vládu prezidenta Roberta Kočarjana a premiéra Sargsjana, Pašinjan po parlamentních volbách 2007 uspořádal stávku vsedě. V roce 2009 se sám vzdal úřadům a skoro dva roky strávil za mřížemi, v lednu 2010 jej odsoudili k sedmi letům a v roce 2011 propustili při amnestii. Celou dobu odmítal obvinění z rozpoutání masových nepokojů po prezidentských volbách 2008, které se ziskem 52,8 procenta vyhrál Serž Sargsjan.

  • Pašinjan býval poradcem prvního arménského prezidenta Levona Ter-Petrosjana a v parlamentních volbách 2007 podporoval uskupení Impeachment proti prezidentovi Kočarjanovi a premiérovi Sargsjanovi. O rok později, po prezidentských volbách, se Pašinjan zúčastnil zmíněných protestů už proti prezidentovi Sargsjanovi.

  • Pašinjan není typem kabinetního politika. Pomenší plešatící muž, často vídaný v kšiltovce a tričku, je však důsledný ve snaze zajistit si mandát voličů. I když seděl ve vězení, kandidoval do parlamentu, ale prohrál. Po amnestii se v roce 2012 dokázal stát poslancem a o pět let později znovu. Poté kandidoval na starostu Jerevanu, ale prohrál duel se stávajícím starostou z vládní Republikánské strany.

  • Pašinjan teď říká, že je třeba rozbít systém vybudovaný za Sargsjana a nepřipustit, aby si bývalý prezident zachoval faktickou moc, s čistě kosmetickými změnami. Ale uskupení, jehož součástí je Pašinjanova strana, v loňských parlamentních volbách nezískalo ani osm procent hlasů. Představuje liberální opozici, zasazující se za evropskou integraci Arménie.

  • Pašinjna se narodil 1. června 1975 v Idževanu, má čtyři děti. Je vynikajícím řečníkem, pověstným kladením nepříjemných otázek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme