Prezidentské volby v Severním Kypru vyhrál premiér Ersin Tatar. Porazil dosavadní hlavu státu Akinciho

V prezidentských volbách v Severním Kypru těsně zvítězil dosavadní premiér Ersin Tatar. S odvoláním na státní televizi BRT o tom v neděli informovala agentura DPA. Tatar užívá podpory Ankary a je stoupencem řešení kyperské otázky prostřednictvím dvou států.

Nikósie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ersin Tatar u volební urny. | Foto: Harun Ucar | Zdroj: Reuters

Konzervativní premiér Tatar se ziskem 51,7 procenta zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb proti dosavadní hlavě státu Mustafovi Akincimu, který obdržel 48,3 procenta hlasů. Volební právem disponuje v Severním Kypru zhruba 200 tisíc lidí.

Tatar se zasazuje o dva státy na Kypru, Akinci naopak prosazuje znovusjednocení tohoto etnicky rozděleného ostrova ve východním Středomoří.

Sjednotit, nebo trvale rozdělit? Severní Kypr ve volbách rozhoduje o směřování neuznaného státu

Číst článek

Volby se uskutečnily uprostřed sporů o námořní hranici a s tím souvisejícími právy na těžbu nerostných surovin mezi Tureckem na straně jedné a Řeckem a Kyperskou republikou na straně druhé.

Kypr je rozdělený po řeckém puči a následné turecké vojenské invazi v roce 1974. V severní části ostrova se nachází Tureckem uznaná Severokyperská turecká republika, Kyperská republika je od roku 2004 členem Evropské unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme